Բացահայտվել է սոցցանցերի միջոցով դեղամիջոցների ապօրինի իրացման դեպք
ՀՀ Պետեկամուտների կոմիտեն տեղեկացրել է, որ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը բացահայտել է առանց համապատասխան լիցենզիայի՝ սոցիալական ցանցերի միջոցով դեղամիջոցների իրացման դեպք:
Ըստ ՊԵԿ-ի՝ օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացվել, որ քաղաքացի Ս. Մ.-ն տարբեր զարտուղի ճանապարհներով ձեռք է բերում դեղանման ապրանքատեսակներ ու դրանք սոցիալական ցանցերի միջոցով գովազդում և իրացնում է:
Այսպես ձեռնարկված միջոցառումների շրջանակներում ՊԵԿ աշխատակիցները հեռախոսազանգի միջոցով ձեռք են բերել պայմանավորվածություն, որ հանդիպեն ու գնեն տվյալ ապրանքը: Նախօրոք պայմանավորված վայրում քաղաքացին վարչության աշխատակիցներին կանխիկ դրամով իրացրել է ընդհանուր 830.000 դրամի դեղանման ապրանքատեսակները, որոնք բժիշկների ցուցումների հիմնան վրա հիմնականում օգտագործում են քովիդով վարակված հիվանդները:
Իրացվող դեղանման այս ապրանքներից «Ակտեմրա» դեղատեսակի միայն մեկ տուփի շուկայական արժեքը հասնում է 415.000 դրամի: Տվյալ քաղաքացու կողմից վաճառվող մյուս երկու՝ «Ակտեմրա ենթամաշկային» դեղատեսակների մեկ սրվակի արժեքը 200-215 հզ դրամ է:
Առողջապահության նախարարություն կատարված հարցմանն ի պատասխան ստացվել են տեղեկություններ, որ գնված ապրանքատեսակները հանդիսանում են դեղամիջոցներ և այդ դեղաչափերով ՀՀ չեն ներմուծվել: Միաժամանակ պարզվել է, որ անհատ ձեռնարկատերը դեղամիջոցների առևտուր իրականացնելու համար լիազոր մարմնից չունի ստացված համապատասխան լիցենզիա: Վերջինն ունեցել է պետական գրանցում, հաշվառված է որպես անհատ ձեռնարկատեր, սակայն գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցրել է: Փաստորեն անհատ ձեռնարկատերը իրականացրել է դեղերի մանրածախ իրացում` առանց համապատասխան լիցենզիայի և առանց համապատասխան հաշվարկային փաստաթուղթ դուրս գրելու:
Դեպքին առնչվող նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավաբանական վարչություն՝ վարչական վարույթ իրականացնելու համար: Տարվում են նաև հետաքննչական միջոցառումներ դեղերի և դեղամիջոցների անօրինական ճանապարհով ձեռք բերող և իրացնող անձանց շրջանակը, ինչպես նաև պետությանը պատճառված վնասի չափը պարզելու համար:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով կասկածելի ծագում ունեցող դեղեր և դեղամիջոցներ ձեռք բերելուց:

415 тысяч драмов за пачку, выявлен случай незаконной продажи лекарств через соц. сети
Комитет госдоходов РА сообщил, что Следственно-оперативно-следственное управление КГД выявило факт реализации лекарственных средств через социальные сети без соответствующей лицензии.
По сообщению Комитета государственных доходов поступила оперативная информация о том, что гражданин С. М. различными способами приобретает фармацевтическую продукцию, рекламирует и продает ее через социальные сети.
В рамках принятых таким образом мер сотрудники КГД договорились по телефону о встрече и покупке товара. В заранее оговоренном месте гражданин продал работникам отделения лекарства на сумму 830 000 драмов, которыми в основном пользуются больные ковидом по назначению врачей.
Рыночная стоимость только одной упаковки препарата «Актемра» из этих реализованных лекарственных средств достигает 415 000 драмов. Стоимость одного флакона двух других препаратов "Актемра подкожно", реализуемых этим гражданином, составляет 200-215 тысяч драмов.
В ответ на запрос, сделанный в Минздрав, поступила информация, что закупаемые продукты являются лекарствами, и в таких дозах они в Армению не ввозились. При этом выяснилось, что у ИП отсутствует соответствующая лицензия уполномоченного органа на осуществление торговли лекарствами. Гражданин был, зарегистрирован как индивидуальный предприниматель, но временно прекратил свою деятельность. Фактически ИП осуществлял розничную торговлю лекарствами без соответствующей лицензии, без выдачи соответствующего расчетного документа.
Материалы по делу направлены в Юридический отдел Комитета государственных доходов для производства по делу об административном правонарушении. Проводятся следственные мероприятия по выяснению круга лиц, занимающихся незаконным оборотом и приобретением лекарственных препаратов, а также размера ущерба, причиненного государству.
Комитет государственных доходов РА призывает граждан РА воздержаться от приобретения через социальные сети лекарств сомнительного происхождения.