Ադրբեջանում ծնված ՀՀ քաղաքացու սխալմամբ վտարումն Ադրբեջան կանխվեց
Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազությունների միջև արդյունավետ համագործակցության արդյունքում կանխվել է Ադրբեջանում ծնված ՀՀ քաղաքացու՝ սխալմամբ վտարումն Ադրբեջանի Հանրապետություն:
Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ անձը ՌԴ տարածքում կատարել էր վարչական իրավախախտում, դատարանի կողմից կայացվել էր որոշում՝ նրան վարչական պատասխանատվության և ՌԴ տարածքից վարչական վտարման ենթարկելու մասին:
Վարչական պատասխանատվության և վարչական վտարման ենթարկելու մասին ՌԴ համապատասխան դատարանի որոշման ներածական մասում անձի տվյալները շարադրելիս դատարանը թյուրիմացաբար նշել էր, որ անձը հանդիսանում է Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, որպիսի պայմաններում առկա էր նրան Ադրբեջան վտարելու իրական վտանգ:
Չնայած վտարման գործընթացի հետ ՀՀ դատախազության լիազորությունների որևէ առնչության բացակայության հանգամանքին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազությունն անհապաղ միջոցներ է ձեռնարկել գործընթացի կասեցման ուղղությամբ՝ խնդրի լուծմանը ներգրավելով ՌԴ գլխավոր դատախազությանն ու ՀՀ պետական լիազոր մարմիններին:

Армянина родившегося в Баку чуть было не депортировали в Азербайджан
В результате эффективного сотрудничества между Генеральными прокуратурами Республики Армения и Российской Федерации была предотвращена депортация гражданина Армении, родившегося в Азербайджане, в Азербайджан.
С учетом того, что лицо совершило административное правонарушение на территории Российской Федерации, суд вынес решение об административной ответственности, применив к нему административное выдворение за пределы территории Российской Федерации.
Во вводной части решения соответствующего суда Российской Федерации об административной ответственности суд ошибочно указал, что лицо является гражданином Азербайджанской Республики, при обстоятельствах чего существовала реальная опасность депортации в Азербайджан.
Несмотря на то, что между полномочиями Прокуратуры РА и процессом депортации из РФ нет никакой связи, Генеральная прокуратура РА приняла незамедлительные меры по прекращению процесса с привлечением Генеральной прокуратуры РФ и государственных уполномоченных органов РА