Ավելի քան 1 տասնամյակ Մարսի շուրջ անխափան աշխատող MAVEN տիեզերանավը հանկարծակի «լռել է»։ NASA-ն հաստատել է, որ կորցրել է կապը սարքի հետ և այժմ քայլեր է ձեռնարկում այն վերականգնելու համար։
Ըստ հաղորդագրության՝ MAVEN-ը լիովին նորմալ էր գործում մինչև այն պահը, երբ պետք է անցներ Մարսի հակառակ կողմը։ Սակայն երբ այն կրկին հայտնվեց կապի տեսադաշտում, պատասխան չկար. «Թելեմետրիան ցույց էր տալիս, որ բոլոր ենթահամակարգերը աշխատում էին նորմալ, մինչև այն մտավ Մարսի ետնամաս»,-նշված է NASA-ի հայտարարությունում։
Տիեզերանավի և առաքելության թիմերը այժմ հետաքննում են անսարքության պատճառը։ MAVEN-ը (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) տիեզերք էր արձակվել 2013-ին։ 2014-ին Մարս հասնելուց հետո այն սկսեց համաշխարհային նշանակության ուսումնասիրություն՝ կենտրոնանալով կարմիր մոլորակի վերին մթնոլորտի վրա։

The MAVEN spacecraft, which has been orbiting Mars for more than a decade, has suddenly gone silent. NASA has confirmed it lost contact with the spacecraft and is taking steps to restore it.
According to the report, MAVEN was operating normally until it was supposed to pass the far side of Mars. However, when it returned to view, there was no response. "Telemetry indicated that all subsystems were operating normally until it entered the Martian atmosphere," NASA said in a statement.
The spacecraft and mission teams are now investigating the cause of the malfunction. MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) was launched in 2013. After arriving at Mars in 2014, it began a world-class study of the red planet's upper atmosphere.