Վիսկոնսինում հայտնաբերվել է նախապատմական «կանոեների կայանատեղի»
ԱՄՆ Վիսկոնսին նահանգի Մեդիսոն քաղաքում՝ Մենդոտա լճի ափին, ջրասուզակ հնագետները հայտնաբերել են 16 հնագույն կանոե, որոնցից ամենահինը թվագրվում է մոտ 4500 տարվա վաղեմությամբ։ Ըստ Վիսկոնսինի պատմական ընկերության (Wisconsin Historical Society), այս կանոեները, որոնք պատկանել են բնիկ ամերիկացիներին, ընկած են լճի հատակին՝ համեմատաբար կոմպակտ տարածքում։
Ծովային հնագետ Թամարա Թոմսենը նշում է, որ գտածոն գտնվում է հնագույն բնիկ արահետների խաչմերուկի մոտակայքում։ Սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ հնագույն մարդիկ միտումնավոր թողել են կանոեները այդտեղ՝ որպեսզի ցանկացած ճանապարհորդ կարողանա օգտվել դրանցից։ «Սա հազարամյակներ շարունակ գործած «կանոեների կայանատեղի» է», – ասել է Թոմսենը
Առաջին կանոեն հայտնաբերվել է 2021 թվականին՝ մոտ 1200 տարվա հնությամբ, 7 մետր խորության վրա։
2022-ին գտել են ևս երեքը՝ մոտավորապես 3000, 4500 և 2000 տարվա հնությամբ։
Ընդհանուր առմամբ այժմ քարտեզագրված է 16 կանոե։
Հնագետների կարծիքով՝ այս վայրը ծառայել է որպես համայնքային «նավամատույց» կամ «կանոեների շարինգ», ինչպես ժամանակակից քաղաքներում էլեկտրական սկուտերների կամ հեծանիվների կայանատեղերը. ճանապարհորդները թողել են նավակները, վերցրել ուրիշները և շարունակել ճանապարհը։ Այսպիսի «կանոեների պարկ» օգտագործվել է հազարավոր տարիներ շարունակ՝ դառնալով Հյուսիսային Ամերիկայի ամենահին հայտնի համայնքային տրանսպորտային համակարգերից մեկը։

Prehistoric 'canoe site' discovered in Wisconsin
In Madison, Wisconsin, on the shores of Lake Mendota, underwater archaeologists have discovered 16 ancient canoes, the oldest of which is about 4,500 years old. According to the Wisconsin Historical Society, the canoes, which belonged to Native Americans, are lying on the lakebed in a relatively compact area.
Marine archaeologist Tamara Thomsen notes that the find is located near the intersection of ancient Native American trails. This suggests that ancient people deliberately left the canoes there so that any traveler could use them. “This is a ‘canoe parking lot’ that has been in use for thousands of years,” Thomsen said.
The first canoe was discovered in 2021, about 1,200 years old, at a depth of 7 meters.
In 2022, three more were found, dating back to approximately 3,000, 4,500, and 2,000 years.
A total of 16 canoes have now been mapped.
Archaeologists believe that the site served as a community “boat dock” or “canoe sharing,” similar to the parking lots for electric scooters or bicycles in modern cities: travelers would leave their boats, pick up others, and continue on their way. Such “canoe parks” have been used for thousands of years, making them one of the oldest known community transportation systems in North America.