Ռոբերտ Քոչարյանին սպառնում է ազատազրկում կամ գույքի բռնագանձում
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ու նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն ընթերցել է մեղադրական ճառի եզրափակիչ մասը, ըստ որի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղսագրվում է ՀՀ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2-ով նախատեսված արարք, իսկ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին՝ Քր․ Օր․-ի 311 հոդվածի մաս 4 կետ 2 և 190 հոդվածի մաս 3 կետ 1-ով նախատեսված արարքներ։
«Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 1998թ․ ապրիլի 9-ից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ Նախագահի պաշտոնը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով «Թի Էս Էս Սի Արմենիա» ՍՊԸ միակ մասնակից և տնօրեն Սիլվա Համբարձումյանի օգտին գործողություններ կատարելուն նպաստելու, այն է՝ այդ ընկերությանը տրամադրված ընդերքն օգտակար հանածոների շահագործման նպատակով ուսումնասիրության հատուկ լիցենզիաներով ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը վաճառելու գործարքին չխոչընդոտելու համար, 2008 թվականի փետրվարին և մայիսին Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ նրանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 927․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 3․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք։
Արմեն Գևորգյանը մեղադրվում է այն բանի համար, որ նա, 2006 թվականի փետրվարից մինչև 2008 թվականի ապրիլի 21-ը հանդիսանալով պետական մարմնում պաշտոնատար անձ, վերոնշյալ գործարքի շրջանակներում Սամվել Մայրապետյանի օժանդակությամբ Սիլվա Համբարձումյանից ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 309․000․000 ՀՀ դրամին համարժեք 1․000․000 ԱՄՆ դոլար կաշառք և օրինականացրել է ստացված եկամուտները», - նշվում է մեղադրանքի մեջ։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարել է, որ նշված հոդվածով, որպես պատիժ, նախատեսվում է ազատազրկում 7-ից 12 տարի ժամկետով՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա։
Ռոբերտ Քոչարյանը, անդրադառնալով դատավոր Դանիբեկյանի հարցին, թե առաջադրված մեղադրանքը հասկանալի է թե չէ, պատասխանել է՝ «ոչ»:
Քոչարյանն այս առնչությամբ նշել է. «Ես վերջապես պե՞տք է հասկանամ, թե ես ինչ եմ արել, ինչը չպետք է անեի կամ ինչ չեմ արել, որ պետք է անեի, չի նկարագրված որևէ գործողություն, որի բացատրությունը ես պետք է տամ, երբ հարցաքննվեմ, չկա։ Ես պետք է գամ, ամբիոնի մոտ ու ասեմ՝ ինձանից ի՞նչ եք ուզում»:
Նրա խոսքով՝ դատախազության մեղադրական եզրակացության բովանդակությունը պարզ չէ. պետք է տարբերակ գտնել ու բացատրել, թե ինչի համար է մեղադրվում ինքը։

Роберту Кочаряну грозит тюремное заключение или конфискация имущества
Судебное заседание по делу второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьер-министра Армена Геворгяна продолжается в суде общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Анны Данибекян.
Прокурор Петрос Петросян зачитал заключительную часть обвинительной речи, согласно которой второй президент Республики Армения Роберт Кочарян обвиняется в преступлении, предусмотренным статьей 311, часть 4, пункт 2 Уголовного кодекса, а бывшему вице-премьер-министру РА Армену Геворгяну предъявлено обвинение в преступлении, предусмотренным пунктом 2 части 4 статьи 311 и 1 части 3 статьи 190.
"Роберту Кочаряну предъявлено обвинение в том, что с 9 апреля 1998 г. по 9 апреля 2008 г. занимая должность Президента Республики Армения, используя свое служебное положение для содействия действиям в пользу Сильвы Амбарцумян, единственного участника-директора ООО «ТSSC Армения», компании по разработке полезных ископаемых, в феврале-мае 2008 года, при посредничестве Самвела Майрапетяна, получил особо крупную взятку в размере 927 000 000 драмов, что эквивалентно 3 000 000 долларов, чтобы не препятствовать продаже 100% акций компании со всеми специальными лицензиями компании-нерезиденту в Армении.
Армен Геворгян будучи должностным лицом государственного органа с февраля 2006 года по 21 апреля 2008 года обвиняется в получении особо крупной суммы в размере 309 000 000, что эквивалентно 1 000․000 долларов от Сильвы Амбарцумян в рамках вышеупомянутой сделки при посредничестве Самвела Майрапетяна, чтобы легализовать полученные доходы», — говорится в обвинении.
Судья Анна Данибекян заявила, что указанная статья предусматривает лишение свободы на срок от 7 до 12 лет с конфискацией имущества или без таковой.