242 տարի առաջ այս օրը՝ 1783 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Փարիզում ստորագրվեց պատմական պայմանագիր, որով ավարտվեց ԱՄՆ-ի անկախության պայքարը։ Փաստաթուղթը ստորագրեցին Միացյալ Նահանգների և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները։
Փարիզի պայմանագրով Մեծ Բրիտանիան պաշտոնապես ճանաչեց ԱՄՆ-ի անկախությունը և նրա պետական սուվերենությունը։ Այն նաև սահմանեց նորաստեղծ երկրի տարածքային սահմանները. Միացյալ Նահանգները ստացավ տարածքներ մինչև Միսիսիպի գետը, հյուսիսում սահմանը ամրագրվեց Կանադայի հետ, իսկ հարավում՝ Ֆլորիդայի, որը վերադարձվեց Իսպանիային։
Ամերիկյան պատվիրակության կազմում էին ազդեցիկ պետական գործիչներ Բենջամին Ֆրանկլինը, Ջոն Ադամսը և Ջոն Ջեյը։ Մեծ Բրիտանիայի անունից բանակցություններին մասնակցում էր Ռիչարդ Օսվալդը։
Փարիզի պայմանագիրը ոչ միայն ամրագրեց Միացյալ Նահանգների պետական անկախությունը, այլև մեծ նշանակություն ունեցավ համաշխարհային քաղաքականության համար։ Այն դարձավ միջազգային իրավունքի կարևոր փաստաթուղթ, որը հաստատեց գաղութային տերությունների և նորաստեղծ պետությունների հարաբերությունների նոր մոդել։

242 years ago today, on September 3, 1783, a historic treaty was signed in Paris, ending the American struggle for independence. Representatives of the United States and Great Britain signed the document.
With the Treaty of Paris, Great Britain officially recognized the independence of the United States and its sovereignty as a state. It also defined the territorial borders of the newly formed country. The United States received territories up to the Mississippi River, and the border with Canada in the north was established. Additionally, Florida, which had been returned to Spain, was also acquired by the United States.
The American delegation included influential statesmen Benjamin Franklin, John Adams, and John Jay. Richard Oswald participated in the negotiations on behalf of Great Britain.
The Treaty of Paris not only secured the independence of the United States as a state but also had significant implications for world politics. It became an essential document of international law, which established a new model of relations between colonial powers and newly formed states.