Radar Armenia-ն ներկայացնում է «Հայաստանի Հանրապետություն» թերթում 1992 թվականի մարտի 6-ի հրապարակումը՝ ԼՂ խնդրի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահի, վարչապետի և խորհրդարանի նախագահի հայտարարությունների մասին։
Թուրքիան ուզում է ակտիվորեն գործել Ղարաբաղի հարցում.
Ղարաբաղի խնդրի լուծման հարցում Թուրքիան պետք է ավելի ակտիվ գործի, հայտարարել է նախագահ Թուրգութ Օզալը: Իզմիրի օդանավակայանում կայացած հանդիպման ժամանակ, ուր պետության ղեկավարը ժամանել էր երիտասարդ գործարարների համաժողովին մասնակցելու համար, նա լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ Արևմուտքի տերությունները այդ հարցի լուծման նկատմամբ հանդես են բերում «երկակի ստանդարտներ»: Ճիշտ նույն ձևով վարվեցին նաև Կիպրոսի խնդրի հետ․ նշել է Թուրգութ Օզալը: Նրանք փորձում են ջարդարարներին ներկայացնել որպես զոհեր:
Այս կապակցությամբ, ինչպես հաղորդել է «Անատոլու» գործակալությունը, երկրի նախագահը մասնավորապես հայտարարել է. «Չի կարելի թույլ տալ, որ դա անցնի: Չի կարելի այս հարցը թողնել կես ճանապարհին: Մենք ստիպված ենք ավելի համարձակ գործել: Մենք պետք է աշխարհին ցուցադրենք, որ այս գործում չի կարելի բոլորին կանգնեցնել կատարված փաստի առջև: Ես գտնում եմ որ անհրաժեշտ է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»:
Վարչապետ Դեմիրելը ելույթ է ունեցել Մեջլիսում
Ելույթ ունենալով Մեջլիսում՝ Թուրքիայի վարչապետ Դեմիրելը նշել է, որ Թուրքիայում լուրջ մտահոգություններ են հարուցում հայերի և ադրբեջանցիների շարունակող ընդհարումները Լեռնային Ղարաբաղում։ Նա համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել ամենայն լրջությամբ վերաբերել ծավալող հակամարտությանը: Նա Արևմուտքի երկրներին և Միացյալ Նահանգներին կոչ է արել հրաժարվել Հայաստանին միակողմանի աջակցելուց, որը նպաստում է պատերազմի անխուսափելի ծագմանը, և նոր Իսրայելի խնդրի առաջացմանը: Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձությունները, նրա կարծիքով, ավելի են սաստկանում, և անհրաժեշտ է կանխել դրանց վերածումը ահավոր ողբերգության, որի համար ողջ աշխարհը պետք է հակամարտությունը կարգավորելու շահագրգռվածություն դրսևորի:
Վարչապետը հայտարարել է, որ Թուրքիան ԱՊՀ-ի երկրներին պարեն ու դեղորայք կառաքի: Ամեն օր 160 տոննա ցորեն, այլուր, շաքար, յուղ և դեղորայք կառաքվի Ղրղզստանի, Թուրքմենիայի և Ադրբեջանի համար: Դեմիրելի ասելով՝ Ադրբեջանը կստանա մոտ մեկ միլիոն տոննա ցորեն:
Վարչապետի տեղակալ Ինենյուն հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բանակցությունների ճանապարհով` երկու հանրապետությունների ինքնիշխանության, սահմանների ամբողջականության ու անփոփոխելիության սկզբունքները հարգելու հիման վրա: Թուրքիան պատրաստ է օգնություն ցույց տալ Հայաստանի և Ադրբեջանի խնդիրների լուծմանը խաղաղ ճանապարհով, սակայն այդ գործընթացին պետք է մասնակցեն նաև մյուս հարևան երկրները, նախ և առաջ` Ռուսաստանը:
Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել կոչով
Թուրքիան ստիպված կլինի եղբայրական Ադրբեջանի դեմ ուղղված ագրեսիայի կապակցությամբ հանդես բերել նույնպիսի զգայուն վերաբերմունք, ինչպիսին դրսևորել էր Իրաքի` Քուվեյթ ներխուժելու պահին. հայտարարել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Հյուսամեթդին Ջինդորուկը: Ինչպես հայտնել է «Անատոլու» գործակալությունը, նա տարակուսանք է արտահայտել այդ ինդրի առթիվ միջազգային դիվանագիտության բռնած դիրքի կապակցությամբ: Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահը համաշխարհային հանրությանը կոչ է արել դատապարտել «հայերի առանձնակի դաժան ցեղասպան քայլը ադրբեջանցի եղբայրների նկատմամբ»:
Առաջատար ընդդիմադիր հայրենյաց կուսակցության լիդեր Մեսութ Յըլմազը, որը ոչ հեռու անցյալում գլխավորում էր Թուրքիայի կառավարությունը, Ս. Դեմիրելի կաբինետին քննադատել է այն բանում, որ նա «Ղարաբաղում ադրբեջանցի խաղաղ բնակչության զանգվածային բնաջնջման կապակցությամբ սահմանափակվում է միայն հայտարարություններով»: Մամլո ասուլիսում նա արտահայտվել է Թուրքիայի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Հայաստանի սահմաններին մոտեցնելու անհրաժեշտության օգտին:

Radar Armenia presents the publication of March 6, 1992, in the newspaper "Republic of Armenia" about the statements of the President of Turkey, the Prime Minister, and the Speaker of the Parliament on the Nagorno-Karabakh issue.
Turkey wants to be active in the Karabakh issue.
Turkey should be more active in the resolution of the Karabakh issue, President Turgut Ozal stated. During a meeting at the Izmir airport, where the head of state had arrived to participate in a conference of young businessmen, he emphasized in a conversation with journalists that the Western powers are presenting "double standards" in the resolution of this issue. They acted in the same way with the Cyprus issue, Turgut Ozal noted. They are trying to present the perpetrators as victims.
In this regard, as reported by the "Anadolu" agency, the country's president specifically stated: "We cannot let this pass. We cannot leave this issue halfway. We have to act more courageously. We must demonstrate to the world that, in this matter, we cannot confront everyone with a fait accompli. I believe that it is necessary to take all necessary measures."
Prime Minister Demirel made a speech in the Mejlis.
Speaking in the Mejlis, Turkish Prime Minister Demirel noted that Turkey is seriously concerned about the ongoing clashes between Armenians and Azerbaijanis in Nagorno-Karabakh. He called on the international community to take the ongoing conflict seriously. He called on Western countries and the United States to abandon unilateral support for Armenia, which contributes to the inevitable outbreak of war and the emergence of a new Israeli problem. The events in Nagorno-Karabakh, in his opinion, are escalating, and it is necessary to prevent them from turning into a tragedy, for which the whole world should show interest in resolving the conflict.
The Prime Minister announced that Turkey will deliver food and medicine to the CIS countries. Every day, 160 tons of wheat, sugar, oil, and medicine will be delivered to Kyrgyzstan, Turkmenistan, and Azerbaijan. According to Demirel, Azerbaijan will receive about one million tons of wheat.
Deputy Prime Minister Inenyu stated that the Nagorno-Karabakh conflict should be resolved through negotiations, based on respecting the principles of sovereignty, integrity, and inviolability of the borders of the two republics. Turkey is ready to assist in resolving the problems of Armenia and Azerbaijan peacefully, but other neighboring countries, first and foremost Russia, should also participate in this process.
The Speaker of the Turkish Parliament has appealed.
Turkey will have to show the same sensitive attitude towards the aggression against brotherly Azerbaijan as it showed during Iraq's invasion of Kuwait, said the Speaker of the Turkish Parliament, Husametdin Jindoruk. As reported by the Anadolu Agency, he expressed bewilderment at the position taken by international diplomacy on this issue. The Speaker of the Turkish Parliament called on the world community to condemn "the callous genocidal act of the Armenians against their Azerbaijani brothers."
The leader of the leading opposition Homeland Party, Mesut Yilmaz, who not so long ago headed the Turkish government, criticized the cabinet of S. Demirel for "limiting itself to statements regarding the mass extermination of the Azerbaijani civilian population in Karabakh." At a press conference, he spoke out in favor of the need to bring Turkish armed forces units closer to the borders of Armenia.