«Ամեն ինչ կանեմ, բայց միայնակ չեմ անի». ԱՄՆ 39-րդ նախագահ
«Ես ուզում եմ այս երեկո ձեզ հետ խոսել մի թեմայի շուրջ, որը նույնիսկ ավելի լուրջ է, քան էներգետիկան կամ գնաճը: Ես հիմա ուզում եմ ձեզ հետ խոսել ամերիկյան ժողովրդավարության հիմնարար սպառնալիքի մասին: Ես նկատի չունեմ մեր քաղաքական ու քաղաքացիական ազատությունները․ դրանք կպահպանվեն։ Եվ ես նկատի չունեմ Ամերիկայի արտաքին ուժը, մի երկիր, որն այսօր գտնվում է համաշխարհային խաղաղության վիճակում՝ անզուգական տնտեսական և ռազմական հզորությամբ:
Սպառնալիքը գրեթե անտեսանելի է սովորական հարաբերություններում: Դա վստահության ճգնաժամն է։ Սա ճգնաժամ է, որը հարվածում է մեր կամքի սրտին, հոգուն և ոգուն: Այս ճգնաժամը մենք կարող ենք տեսնել մեր կյանքի իմաստի վերաբերյալ աճող կասկածների և մեր ազգի համար նպատակի միասնության կորստի մեջ: Ապագայի նկատմամբ մեր վստահության քայքայումը սպառնում է ոչնչացնել Ամերիկայի սոցիալական և քաղաքական կառուցվածքը: Վստահությունը, որ մենք միշտ ունեցել ենք, պարզապես ինչ-որ ռոմանտիկ երազանք կամ ասացվածք չէ փոշոտ գրքում, որը կարդացել ենք միայն հուլիսի 4-ին: Դա գաղափար է, որը հիմնել է մեր ազգը և առաջնորդել մեր զարգացումը: Ապագայի նկատմամբ վստահությունը պահպանում էր մնացած ամեն ինչ՝ պետական ինստիտուտները և մասնավոր ձեռներեցությունը, մեր ընտանիքները և Նահանգների սահմանադրությունը:
Վստահությունը սահմանում էր մեր ընթացքը և ծառայում էր որպես կապող օղակ սերունդների միջև: Մենք միշտ հավատացել ենք առաջընթաց կոչվածին։ Մենք միշտ հավատացել ենք, որ մեր երեխաների օրերն ավելի լավն են լինելու, քան մեր օրերը: Մեր ժողովուրդը կորցնում է հավատը ոչ միայն բուն կառավարության, այլև քաղաքացիների՝ ժողովրդավարության բարձրագույն կառավարիչ և ձևավորող լինելու ունակության նկատմամբ: Որպես ժողովուրդ, մենք գիտենք մեր անցյալը և հպարտանում ենք նրանով: Մեր առաջընթացը Ամերիկայի, նույնիսկ աշխարհի կենդանի պատմության մի մասն էր: Մենք միշտ հավատացել ենք, որ մաս ենք կազմում մարդկության մեծ շարժման, որը կոչվում է ժողովրդավարություն, որը ներգրավված է ազատության որոնման մեջ, և այդ հավատը միշտ ամրապնդել է մեզ մեր նպատակի մեջ:
…Մեր երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ մեր ժողովրդի մեծ մասը կարծում է, որ հաջորդ հինգ տարիները ավելի վատն են լինելու, քան վերջին հինգ տարիները: Մեր ժողովրդի երկու երրորդը նույնիսկ չի քվեարկում։ Ամերիկացի աշխատողների արտադրողականությունն իրականում ընկնում է, և ապագայի համար խնայելու՝ ամերիկացիների պատրաստակամությունը նվազել է արևմտյան աշխարհի մնացած ժողովուրդների համեմատ: Ինչպես գիտեք, աճում է անհարգալից վերաբերմունքը կառավարության, եկեղեցիների, դպրոցների, լրատվամիջոցների և այլ հաստատությունների նկատմամբ: Դա երջանկության կամ մխիթարության ուղերձ չէ, բայց դա ճիշտ է և նախազգուշացում է:
....Մենք մեր պատմության շրջադարձային փուլում ենք։ Երկու ընտրություն կա. դրանցից մեկն այն ճանապարհն է, որի մասին ես նախազգուշացրել եմ այս երեկո, ճանապարհը, որը տանում է դեպի մասնատում և եսասիրություն: Այս ճանապարհին ընկած է ազատության սխալ գաղափարը, ուրիշների նկատմամբ որոշակի առավելություն գրավելու իրավունքը: Այս ճանապարհը լինելու է նեղ շահերի միջև մշտական կոնֆլիկտի ուղի, որն ավարտվում է քաոսով և անշարժությամբ։ Դա ձախողման ճիշտ ճանապարհն է: Մեր անցյալի բոլոր ավանդույթները, մեր ժառանգության բոլոր դասերը, մեր ապագայի բոլոր խոստումները մատնանշում են մեկ այլ ուղի, ընդհանուր նպատակի և ամերիկյան արժեքների վերականգնման ուղի: Այս ճանապարհը տանում է դեպի իրական ազատություն մեր ազգի և ինքներս մեզ համար: Մենք կարող ենք առաջին քայլերն անել այդ ճանապարհին:
.... Ես ձեզ չեմ խոստանում, որ ազատության համար այս պայքարը հեշտ կլինի։ Ես չեմ խոստանում մեր երկրի խնդիրների արագ լուծում, երբ ճշմարտությունն այն է, որ միակ ելքը համընդհանուր ջանքն է: Ես խոստանում եմ ձեզ, որ ես կառաջնորդեմ մեր պայքարը և կապահովեմ արդարություն մեր պայքարում և կապահովեմ ազնվություն: Եվ ամենից առաջ ես գործելու եմ: Մենք կարող ենք ավելի արդյունավետ կառավարել կարճաժամկետ դեֆիցիտները, և մենք դա կանենք, բայց մեր երկարաժամկետ խնդիրների համար կարճաժամկետ լուծումներ չկան:
…Վերջում ասեմ հետևյալը. ես ամեն ինչ կանեմ, բայց միայնակ չեմ անի: Թող ձեր ձայնը լսելի լինի: Ամեն անգամ, երբ հնարավորություն ունեք, մի լավ բան ասեք մեր երկրի մասին: Աստծո օգնությամբ և հանուն մեր ազգի, ժամանակն է, որ մենք միավորվենք Ամերիկայում: Եկեք միասին նվիրվենք ամերիկյան ոգու վերածնունդին: Աշխատելով մեր ընդհանուր հավատքի հետ՝ մենք չենք կարող ձախողվել»։

"I will do everything, but I will not do it alone." 39th President of the USA
"I want to talk to you tonight about a more serious topic than energy or inflation. I want to talk to you about a fundamental threat to American democracy. I don't mean our political and civil liberties. They will be preserved. And I don't mean the foreign power of America, a country today in a state of world peace with unparalleled economic and military power.
The threat is almost invisible in ordinary relationships; it is the crisis of trust. It is a crisis that strikes at the heart, soul, and spirit of our will. We can see this crisis in the growing doubts about the meaning of our lives and the loss of a unity of purpose for our nation. The erosion of our confidence in the future threatens to destroy America's social and political fabric. The trust we've always had isn't just some romantic dream or saying in a dusty book we only read on the 4th of July. It's an idea that founded our nation and guided our development. Confidence in the future sustained everything else: public institutions, private enterprises, our families, and the state Constitution.
Trust defined our course and served as a link between generations. We have always believed in progress. We have always considered our children's days to be better than ours. Our people are losing faith not only in the government itself but also in the ability of the citizens to be the supreme rulers and shapers of democracy. We know our past and are proud of it by him. Our progress has been a part of America's living history and even the world. We have always believed that we are part of the great movement of humanity called democracy, and that belief has continually strengthened us in our purpose.
...For the first time in the history of our country, the majority of our people believe that the next five years will be worse than the last five years. Two-thirds of our people do not even vote. American worker productivity is falling, and Americans' willingness to save for the future has declined relative to the rest of the Western world. As you know, disrespect for government, churches, media, and other institutions is on the rise. It's not a valid message of happiness or comfort and is a warning.
....We are at a turning point in our history. There are two choices. One of them is the path I warned about this evening, leading to fragmentation and selfishness. In this path lies the wrong idea of ​​freedom, the right to gain some advantage over others. This path will be a path of constant conflict between narrow interests, which ends in chaos and immobility. It is the right way to fail. All the lessons of our past and promises of our future point to another path to restoring American values. This path leads to true freedom for our nation and ourselves, and we will take the first steps.
.... I do not promise you that this struggle for freedom will be easy. I do not promise a quick solution to our country's problems when the truth is that the only way out is a universal effort. I promise you that I will lead our struggle and ensure justice in our struggle. Above all, I will manage short-term deficits more effectively, and we will, but there are no short-term solutions to our long-term problems.
...At the end, let me say the following. I'll do it all, but I won't do it alone. Every chance you get, say something good about our country. It's time for us to unite in America to revive the spirit. Working with our common faith, we cannot fail."