Կյանքը ցույց կտա, թե ով ինչ է արել Արցախի համար, և ով է իրականում ծախում այն
25 տարի առաջ այս օրը ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հրաժարական տվեց։ Այդ կապակցությամբ Radar Armenia-ն ներկայացնում է նրա հրաժարականի տեքստը։
Սիրելի' հայրենակիցներ,
Իշխանության ձեզ հայտնի մարմինների կողմից ինձ ներկայացվել է հրաժարականի պահանջ: Նկատի ունենալով, որ ստեղծված իրավիճակում Նախագահի սահմանադրական լիազորությունների կիրառումը հղի է երկրի ապակայունացման լուրջ վտանգով, ես ընդունում եմ այդ պահանջը և հայտարարում իմ հրաժարականը:
Զերծ եմ մնում որևէ մեկնաբանությունից կամ գնահատականից՝ իրադրությունը չսրելու նպատակով: Միայն հարկ եմ համարում նշել, որ իշխանության ճգնաժամում Արցախի հարցի արծարծումն ընդամենը պատրվակ էր: Խնդիրը շատ ավելի խորն է և կապված պետականության հիմնադրույթների, խաղաղության ու պատերազմի այլընտրանքի հետ: Իսկ կյանքը ցույց կտա, թե ով ինչ է արել Արցախի համար, և ով է իրականում ծախում այն:
Արտառոց ոչինչ տեղի չի ունեցել. պարզապես Հայաստանում խաղաղության և արժանապատիվ հաշտության կուսակցությունը պարտություն է կրել: Բարդույթների մեջ չպետք է ընկնել. խաղաղության կուսակցությունը պարտություն է կրել մեզնից շատ ավելի զարգացած հասարակություններում, ինչպես, օրինակ, Իսրայելում: Բայց և Իսրայելում, և Հայաստանում դա անցողիկ է, ընդամենը ժամանակավոր նահանջ: Միևնույն է, վաղ թե ուշ խաղաղությունը հարթելու է իր ճանապարհը:
Կոչ եմ անում ձեզ ցուցաբերել զսպվածություն, պահպանել երկրի անդորրը և անցկացնել նոր Նախագահի օրինական, քաղաքակիրթ ընտրություններ: Դա կլինի ութ տարվա ընթացքում ձեզ հետ միասին մեր ստեղծած պետության հասունության վկայությունը և արտաքին վարկի պահպանման գրավականը: Նոր Նախագահին մաղթում եմ ամենայն հաջողություն ի շահ և ի բարօրություն մեր ժողովրդի: Հայտնում եմ ձեզ իմ խորին շնորհակալությունը անցած տարիներին իմ նկատմամբ ցուցաբերած վստահության և աջակցության համար:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև իմ բոլոր զինակիցներին, ովքեր մշտապես անվերապահորեն եղան և մնում են իմ կողքին: Եթե ընդունել եմ հրաժարականի որոշում, հավատացեք, դա նշանակում է, որ այլընտրանքը մեր պետության համար համարել եմ ավելի վտանգավոր: Եթե արել եմ ինչ-որ լավ բան, չեմ ակնկալում որևէ երախտագիտություն, չարածիս ու սխալներիս համար հայցում եմ ձեր ներողամտությունը:

Life will show who did what for Artsakh and who is selling it
25 years ago, on this day, the first president of RA, Levon Ter-Petrosyan, resigned. In this regard, Radar Armenia presents the text of his resignation.
I have been asked to resign by authorities known to you. Considering that the use of the President's constitutional powers in the current situation is fraught with a severe risk of destabilization of the country, I accept this demand and announce my resignation.
I don't have any comments or evaluations to avoid escalating the situation. I think it's necessary to mention that in the government's crisis, discussing the issue of Artsakh was just an excuse. The problem is much deeper and related to the foundations of statehood, the alternative of peace and war. And life will show who did what for Artsakh and who is selling it.
Nothing extraordinary happened. It's just that the party of peace and dignified reconciliation in Armenia was defeated. It would be best if you did not get into complications. The peace party has been defeated in societies much more advanced than ours, such as Israel. But in Israel and Armenia, it is temporary, just a quick retreat. All the same, sooner or later, peace will pave its way.
I call on you to exercise restraint, preserve the country's peace, and hold legal, civilized elections for the new President. It will be the proof of the maturity of the state we have created together with you in eight years and the guarantee of maintaining the external credit. I wish the new President every success for the benefit and welfare of our people. I express my deep gratitude to you for the trust and support you have shown me in the past years.
I also thank all my comrades-in-arms, who have always been and remain by my side unconditionally. If I accepted the decision to resign, believe me, it means that I considered the alternative more dangerous for our state. If I have done something good, I do not expect any gratitude; I ask for your forgiveness for my wrongdoings and mistakes.