Արքայադավը երբեք արքա չի դառնա. իսկ առայժմ, կեցցե՛ հերթական հեղաշրջումը
Radar Armenia-ն ներկայացնում է հրապարակախոս Տիգրան Հայրապետյանի՝ 1999թ. ապրիլին հեղինակած «Շոուն պետք է շարունակվի կամ հերթական հեղաշրջմանն ընդառաջ» հոդվածը։ Այն անդրադառնում է տվյալ շրջանի քաղաքական իրադարձություններին՝ ալեգորիաներով մեկնաբանելով դրանք ու գնահատելով դրանց պատմա-քաղաքական էությունը։
Արքայադավությունը ծանր մեղք է, ենթակա՝ թե՛ երկրային և թե՛ երկնային պատժի: Դավի հոգեբանական վերլուծության բոլոր ժամանակների փորձը վկայում է, որ մեկ անգամ արդեն այդ բարոյական արգելքը հաղթահարած մարդը գերի է դառնում ռեցեդիվի կամ կրկնահանցագործության ենթագիտակցական պահանջին: Պատահական չէ, որ հին ու միջնադարյան Արևելքում նույնիսկ արդարացված արքայադավությանը մասնակցած մարդկանց ինքնասպանություն էին պարտադրում: Դա է եղել և մնում դավերի արատավոր, իսկ վերջին հաշվով՝ նաև արյունոտ շղթան ընդհատելու միակ ճանապարհը: Եթե հաշվի առնենք քաղաքակրթական ինքնաբարոյազրկման ներկա մակարդակը, ապա անշուշտ ինքնասպանության պարտադրանքը կարելի է փոխարինել գոնե պաշտոնաթողության պահանջով, անգամ այնպիսի երանելի բարձունքից, ինչպիսին տիրունական գահն է: Ինչպես որ կուրտիզանուհին հրաշալի կին և մայր դառնալով հանդերձ երբեք չի պսակվի առաքինության լուսապսակով, այնպես էլ արքայադավը երբեք Արքա չի դառնա:
Խենթ գերմանացին բավական համոզիչ բացատրություն է տվել խոնարհ համակերպվածությամբ ինքնաքավությունը ժխտող կուրտիզանուհու և արքայադավության մեջ ինքնարդարացում գտած մարդու արյունռուշտության ակունքների վերաբերյալ: Այո՛, շրջապատի՝ մերձավորների և օտարների, իսկ ավելի ուշ՝ պարզապես զանգվածային արյունաթողությունը կրկնահանցագործության առարկայական ուղեկիցն է: Կարելի է իհարկե ձևացնել, թե չենք նկատում գործընթացի հախուռն սկիզբը: Իսկ ավելի ճիշտ հենց այդպես էլ անում ենք՝ ձևացնում ենք: Սակայն զգուշացե՛ք, մեծարգո տիկնայք և պարոնայք՝ սառը ցինիզմով, չարախինդ ոգևորությամբ և կամ բութ անտարբերությամբ սպարապետին կառափնարան ուղեկցելով՝ բացում եք սեփական ինքնաոչնչացման ճամփան: Այս խմորումը սպառնում է առատ արյուն տանել, Հայրենիք, պետականություն, անցյալի հիշատակ ու ապագայի երազ տանել: Մի գլխանի գազանը բազմագլուխ գազանով փոխարինելով՝ Փրկության չեն հասնում, այլ խարանի ամրագրմանը: Աշխարհը չգիտի այնպիսի արհեստավարժություն, առավել ևս արհեստավարժությամբ քողարկվող խեղկատակություն, որը հավակներ ժխտելու Հայտնության խորհուրդը: Իսկ ցանկացած պրոֆեսիոնալիզմ ընդամենը իմաստությունն է և շնորհը՝ հետևել Միածնի Օրենքին: Եթե անգամ ողջ երկիրը բանտախուց ու կառափնարան դարձնեք, եթե անգամ ոգեկոչեք գարշահոտ սփռող ձեր բոլոր ուսմունքները, եթե անգամ պատռված կոկորդներով լուտանք թափեք՝ երկինքը կպայթի ու հողը կգոռա, որ արքայադավը երբեք Արքա չի դառնա: Ուրարտական այս աքսորավայրը, որ անհեթեթ հպարտությամբ դեռ Հայաստան եք կոչում, նույնիսկ նա ձեզ դուրս կթքի, քանզի հողը անօրեններ չի հանդուրժում: Եվ մի տարվեք ինքնախաբեությամբ, թե Կեսարներին կամ Իվաններին հավասար առաքելություն եք կատարում՝ ընդամենը դավում եք:
Մի՞թե չեք տեսնում, որ ահել ու ջահելով, կենսախինդ ավանդականներով ու մեռյալ այլախոհներով իրար գլուխ հավաքված, միևնույն է, ոչ միայն ասելիք, այև անելիք չունեք: Եվ ի՞նչ կապ ունի դատարկության աշտարակաշինությունը պետականության կերտման հետ: Իրականում, պատմությունը հաղթահարելու համար պետք է, որ որևէ մեկը, երբևիցե, սիրի այս երկիրն ու ժողովուրդը ավելի, քան ինքն իրեն: Չգնա՛ գրոհի, չզոհվի՛ վասն Հայրենյաց, պարզապես հրաժարվի իշխանության գայթակղությունից, կամավոր: Իսկ առայժմ, կեցցե՛ հերթական հեղաշրջումը, հազար ափսոս մոլորյալ սպարապետին, ողջույն արխադաշ Ալուն, հաղթանակ գործին Իլյիչի: Եվ չեմ զլանա կրկնել. միայն թե հետո չկանչեք, թե «ո՞ւր էիր Աստված»:

The treason will never be king, but for now, just another coup
Radar Armenia presents publicist Tigran Hayrapetyan's article "The show must go on or before another coup," authored in April 1999. It refers to the political events of the given period, interpreting them with allegories and evaluating their historical-political nature.
Treason is a grave sin, subject to both earthly and heavenly punishment. In the all-time experience of the psychological analysis, David testifies that once a person overcomes this moral barrier, he becomes a prisoner of the subconscious demand of relapse or recidivism. It is no coincidence that even those who participated in the justified treachery were forced to commit suicide in the ancient and medieval East. It was and remained the only way to break the vicious and ultimately bloody chain of conspiracy. Considering the current level of civilizational self-demoralization, surely the compulsion to commit suicide can be replaced by at least the demand for retirement, even from such a blissful height as the throne of power. Just as a courtesan, while becoming a wonderful wife and mother, will never be crowned with a halo of virtue, so treason will never become a King.
The mad German has given quite a convincing explanation of the origins of the bloodlust of the courtesan who denies self-atonement with humble indulgence and the man who finds self-justification in the betrayal. Yes, the bloodshed of those around you, loved ones and strangers, and later just massive bloodshed is an objective companion to recidivism. Of course, one can pretend that we do not notice the slow beginning of the process. And that's precisely what we do; we act. But beware, dear ladies and gentlemen, by following the leader to the shore with cold cynicism, malevolent enthusiasm, and blunt indifference, you are paving the way for self-destruction. This fermentation threatens to lead to a lot of blood, to take away the Fatherland, the statehood, the memory of the past, and the dream of the future. By substituting the one-headed beast for the many-headed beast, Salvation is not achieved, but stigmatization is achieved. The world knows no deception, much less craftiness disguised as a gimmick, which would pretend to deny the counsel of Revelation. And any professionalism is just the wisdom and grace to follow the Law of the Only One. Even if you turn the whole earth into a prison cell and a prison, even if you recall all your foul-smelling teachings, even if you pour out loot with torn throats, the sky will explode, and the earth will cry that the treason will never be King. This Urartian exile, which you still call Armenia with foolish pride, will spit you out because the land does not tolerate lawless people. And don't be carried away by self-deception that you are performing an equal mission to Caesars or Ivans; you are just arguing.
Don't you see that you have not only nothing to say but nothing to do? And what does void towering have to do with state building? To overcome history, one must, perhaps, love this country and its people more than oneself. Don't go on an attack, don't sacrifice yourself for the Fatherland, and refuse the temptation of the government voluntarily. And for now, long live the next coup, a thousand regrets to the misguided leader, greetings to archdash Alu, victory in the cause Ilyich. And I won't hesitate to repeat it, don't cry later, "Where were you, God?"