Քոչարյանի նվաճողականությունը «հնգամյակը երեք տարում» բրեժնևյան կարգախոսով. Դավիթ Մաթևոսյանը՝ 2006թ.
Radar Armenia-ն ներկայացնում է ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, ազատամարտիկ, Արցախյան ազատամարտի մասնակից, քաղաքական գործիչ Դավիթ Մաթևոսյանի հոդվածը՝ տպագրված «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի 2006 թվականի նոյեմբերի 11-ի համարում։
Սահմանադրության փոփոխության 2005թ. նոյեմբերի 27-ի հանրաքվեն, որ կազմակերպվել էր գործող իշխանությունների կողմից,  արդյունքների կեղծման առումով  տարբերվում էր մի առանձնահատկությամբ, որն աննախադեպ էր  1999թ. մայիսի 30-ի ԱԺ ընտրություններից սկսած: Հիշյալ եւ հետագա ընտրությունները նախորդ բոլորից իրավական առումով տարբերվում էին առանցքային մեկ դրույթի փոփոխությամբ՝ նախորդ ընտրություններում շրջանառվող քվեաթերթիկների ետնամասում վիճակահանությամբ որոշված  հանձնաժողովի երկու անդամների հետ մեկտեղ, իրենց ստորագրությունն էին դնում թեկնածուների վստահված անձերը:
Ի դեպ` այս առանցքային դրույթի փոփոխության գաղափարը ծնվեց 1998թ. արտահերթ նախագահական ընտրությունների ընթացքում, երբ համոզելով, կաշառելով ու սպառնալով` ապօրինի շրջանառության մեջ դրված քվեաթերթիկների ետնամասում «հաջողացրին» դնել մրցակցի որոշ վստահված անձանց ստորագրությունները: Գլխացավ պատճառող դրույթը ոչնչացվեց  մինչեւ հաջորդ ընտրություններ, իսկ  ընտրական օրենսգրքում  փոփոխությունների հիմնական զեկուցողը Վիկտոր Դալլաքյանն էր, որն իրեն հատուկ պաթոսով հիմնավորեց փոփոխությունների  անհրաժեշտությունը: Այդ փոփոխությունների ամրագրումից հետո, վստահված անձանց  ինստիտուտը խեղելու եւ հասարակական վերահսկողությունը բացառելու պայմաններում, ընտրությունների արդյունքների անհետեւանք կեղծումը ընտրական հանձնաժողովների որեւէ ատյանում ընդամենը  ցանկության հարց է:
Նոյեմբերի 27-ի հանրաքվեի կեղծման առանձնահատկությունն այն էր, որ կեղծիքը հիմնականում իրականացվեց  տեղամասային հանձնաժողովներում: Կեղծվեց, որովհետեւ տրվել էր կեղծելու հանձնարարություն, որը հստակ էր` վերից վար պարտադրված պատասխանատվությամբ: Ենթակաները, հանձինս մարզպետների եւ թաղապետների, ստանձնեցին անցողիկ ցուցանիշների ապահովման պատասխանատվությունը, որը մարզերում վերաձեւեցին ըստ համայնքների` թողնելով իրագործումը համայնքների ղեկավարներին  ու քրեական հեղինակություններին: Համայնքների ղեկավարների  դերը կարեւորվել էր հանրաքվեին նախորդած ՏԻՄ  ընտրությունների ժամանակ, երբ պարզ էր դարձել, որ  արդյունքները իշխանություններին հիմնականում չեն բավարարել այն համայնքներում, ուր գործող համայնքի ղեկավարի առաջադրման պայմաններում նախապատվությունը տրվել էր այլ  թեկնածուի:
Սա նշանակում է, որ իշխանությունը  ցանկալի արդյունք կեղծիքով կարողանում է ապահովել այն դեպքում, երբ կենտրոնական, տարածքային ու տեղական ինքնակառավարման մարմինները ցուցաբերում են միասնական մոտեցում: ՏԻՄ ղեկավարների անձնական շահագրգռվածության պայմաններում  ձեւավորված հանձնաժողովների ընդդիմադիր կուսակցությունների կողմից նշանակված անդամների գերակշիռ մեծամասնությունը համայնքապետների կամակատարներն են: Սա է պատճառը, որ հանրաքվեից առաջ հանձնաժողովների աշխատանքները բոյկոտելու պառլամենտական ընդդիմադիրների կոչերին չհետեւեցին սույն հանձնաժողովականները, մինչդեռ ՀՀ գլխավոր դատախազին թվաց, թե ի լուր աշխարհի իր բերանով արտաբերած իրավական սպառնալիքները արդյունք տվեցին:
Հանրաքվեն սկսելուց անմիջապես առաջ, առանց կարծիքը հաշվի առնելու, նրանց առաջադրած ծպտյալ իշխանամետ կուսակցությունների ղեկավարների լուռ համաձայնությամբ, կամակատարներով փոխարինվեցին ՏԻՄ ընտրություններում պարտված թեկնածուների միջնորդությամբ տեղամասային հանձնաժողովներում ներգրավված հատուկենտ անաչառ անդամները, եւ արդյունքում ձեւավորվեցին բացարձակ կողմնակալ հանձնաժողովներ:
Հատուկենտ  սկզբունքային դիտորդների չեզոքացման գործը քրեական հեղինակությունների կողմից ստանձնելու պայմաններում առաջացավ պարարտ միջավայր սոցմրցույթ կազմակերպելու համար: Մասնակցության անհրաժեշտ 776 հազ. ցուցանիշի դիմաց 1 միլիոն 515 հազարի ապահովումը լիովին համապատասխանում է «Հնգամյակը երեք տարում» բրեժնեւյան կարգախոսին, դեռ մի բան էլ ավելին:
Վերհիշենք, թե ինչպես ուռճացվեց մարդահամարի արդյունքների «մշտական բնակվողներ» ցուցանիշը, նրա մեջ «ժամանակավոր ներկա» ձեւակերպման կիրառությամբ, որը բնորոշվում  է բացակայող քաղաքացու` վերջին մեկ տարում հաշվառման վայրում թեկուզ մեկ օրով գտնված լինելու հանգամանքով: Ի դեպ, մինչեւ այսօր այն գաղտնի է պահվում, որովհետեւ, ներքին հատուկ հանձնարարությամբ, բոլոր ժամանակների բացակայողների մի պատկառելի մասը ներառվել է վերջինիս մեջ, ըստ մամուլի բնութագրումների, 2003թ. նախագահական ընրությունների ցանկալի արդյունք ապահովագրելու նպատակով: Ինչեւէ, հանելով ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցողների պաշտոնական 2.301000 թվից  վերոհիշյալ գաղտնի թիվը եւ վերահաշվարկելով` հանրաքվեի մասնակցության 65.4 տոկոսի փոխարեն անտարակույս կստանանք խորհրդային ցուցանիշ: Մինչդեռ ամենաշահագրգիռ եւ փոխադարձ վերահսկելի ՏԻՄ ընտրություններում, երբ, պայմանավորված սուբյեկտիվ գործոններով, հնարավոր  է դառնում կեղծիքները հասցնել նվազագույնի, մասնակցությունը ձգում է մինչեւ 30 տոկոսի:
Փաստորեն, ընտրական հանձնաժողովների ներկայիս կազմը, նրանց ուղղորդող ու սատարող ուժերի համակցումով, որոնք իրականացնելու են նաեւ առաջիկա  խորհրդարանական ընտրությունները, փորձարկված ու խրախուսված կեղծիքի մեքենա է: Մեքենա, որը ծրագրավորված է տերերի արհեստական բարձր վարկանիշը ապահովելու նպատակով եւ որեւէ այլ հրաման վերծանում է որպես նշանաբան ու կատարում է միակը` ծրագրվածը:
Առաջիկա  ընտրությունների ապօրինի մեկնարկը տրված է իշխանության առանցքային ուժերի համար: Քոչարյանի հետ նույնացվող «Բարգավաճ Հայաստանը» հանրապետության ողջ տարածքը ծածկել է վարսավիրանոցներից խիտ գրասենյակային ցանցով` հանձն առնելով գործադիր իշխանության ու համատիրությունների մի շարք գործառույթներ: Ս. Սարգսյանին սերտաճած Հանրապետականը, հատուկ պատվաստանյութով հանրապետականացնելով տարածքային ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներին, ուսումնական հաստատությունների ու դպրոցների տնօրեններին, սակայն, իր ապագան պայմանավորելով պաշտպանության նախարարի հավակնոտ վերարտադրությամբ, մերթ մոռանալով կառավարությամբ ներկայացված լինելու հանգամանքը, ընդօրինակում է նախորդին  ու կահավորում դպրոցական լաբորատորիաները, մերթ ցուցաբերում ինքնազոհողության նշույլներ` հանուն տիրոջ վարկանիշի: Սրանց շուրջ պտտվում եւ քաղաքական ծամածռություններ են անում թեկուզ եղածից փոքր մասնաբաժնով վերարտադրվել ցանկացող ուժերը: Ձեռնպահ մնալով այլ որակումներից` պայմանականորեն քաղաքական միամտություն անվանենք որոշ ընդդիմադիրների այն մոտեցումը, թե միջազգային հանրության  ճնշումների ներքո ընտրություններում որեւէ ձեւաչափով իրենք հաջողության կհասնեն:
Իշխանությանը ուրացողությամբ տիրացած, կեղծիքներով «ընտրված» ու վերարտադրված, նվաճողի հոգեբանությամբ կառավարող ուժերը երբեք ընդունակ չեն կազմակերպել գաղափարական մրցակցություն` հանուն պետականության զարգացման ու հզորացման, քաղաքացիների ազատության, անվտանգության, արժանապատվության, բարեկեցության ու սեփականության անձեռնմխելիության:

Kocharyan's achievements with the Brezhnev slogan "the quinquennium in three years," Davit Matevosyan, 2006
Radar Armenia presents the article of Davit Matevosyan, a former member of the RA National Assembly, freedom fighter, a participant in the Artsakh Liberation War, and politician, published in the November 11, 2006 issue of the "Haykakan Zhamanak" daily newspaper.
The November 27, 2005, referendum on the amendment of the Constitution, which was organized by the current authorities, differed in terms of falsification of the results by a feature unprecedentedly since the May 30, 1999, National Assembly elections. Those above and subsequent elections were legally different from all the previous ones by changing one key provision: along with the two commission members determined by lot, the candidates' proxies put their signatures on the back of the ballots circulated in the previous elections.
By the way, the idea of ​​changing this key provision was born during the 1998 extraordinary presidential elections, when by persuading, bribing, and threatening, they "managed" to put the signatures of some rival proxies on the back of the ballots placed in illegal circulation. The headache-causing clause was destroyed before the next elections, and the main speaker of the changes in the electoral code was Victor Dallakyan. He justified the need for changes with his extraordinary pathos. After adopting those changes, in the conditions of crippling the institution of proxies and excluding public control, the inconsequential falsification of election results in any instance of election commissions is just a matter of wishful thinking.
The peculiarity of the falsification of the November 27 referendum was that the falsification was mainly carried out in regional committees. It was falsified because an order to falsify was given clear, with responsibility imposed from top to bottom. The subordinates, under the region heads and district heads, assumed the responsibility of ensuring transitory indicators, reshaped in the regions according to the communities, leaving the implementation to the heads of the communities and the criminal authorities. The role of community leaders was highlighted during the local government elections before the referendum, when it became clear that the results did not satisfy the rules in those communities where, under the conditions of nominating the current community leader, preference was given to another candidate.
This means that the government can provide the desired result by deception if the central, regional, and local self-government bodies show a unified approach. Due to the local government leaders' interest, most of the members of the formed commissions appointed by the opposition parties are supporters of the community heads. This is why these commissioners did not follow the parliamentary opposition's calls to boycott the commissions' work before the referendum. At the same time, it seemed to the Prosecutor General of RA that the legal threats he uttered with the world's mouth gave results.
Immediately before the start of the referendum, without taking into account the opinion, with the tacit consent of the leaders of the private pro-government parties nominated by them, the impartial members involved in the committees were replaced by supporters through the mediation of the candidates who lost in the local government elections. As a result, biased committees were formed.
Under the conditions of taking over the task of neutralizing special principled observers by the criminal authorities, a fertile environment for organizing a social competition emerged. Providing 1,515,000 against the required 776,000 participation figure fully corresponds to the Brezhnev slogan, "Five years in three years," and one more thing.
Let's recall how the "permanent residents" indicator of the census results was inflated by the use of the wording "temporary present" in it, which is characterized by the fact that an absent citizen was present at the place of registration for at least one day in the last year. It is kept secret until today because, according to the press, a good part of the absentees of all times was included in the last one to ensure the desired result of the 2003 presidential elections. However, subtracting the aforementioned secret number from the official number of 2.301000 of those who have the right to participate in the polls and recalculating, instead of 65.4 percent of the referendum participation, we will undoubtedly get a Soviet indicator. Meanwhile, in the most exciting and mutually controllable local government elections, when, due to subjective factors, it becomes possible to reduce fraud to a minimum, participation reaches up to 30 percent.
The current composition of election commissions, combined with guiding and supporting forces, which will also carry out the upcoming parliamentary elections, is a tested and encouraged fraud machine. A machine that is programmed to ensure the artificial high rating of its owners and decodes any other command as a password and executes only one program.
The illegal start of the upcoming elections is a given for the critical forces of the government. Prosperous Armenia, identified with Kocharyan, covered the entire territory of the republic with a dense network of hair salons, taking over several functions of the executive power and condominiums. S. Sargsyan's close-knit Republican Party,  by using a particular vaccine to republicanize the heads of regional and local self-government bodies, the directors of educational institutions and schools, however, conditioning its future with the ambitious reproduction of the Minister of Defense, immediately forgetting the fact that it is represented by the government, imitates its predecessor and furnishes school laboratories while showing signs of self-sacrifice. For the sake of the owner's rating. The forces that want to reproduce even with a smaller share than the existing ones revolve around them and make political grimaces. Refraining from other qualifications, let's conditionally call the approach of some oppositionists political naivety, that under the pressure of the international community, they will succeed in the elections in any format.
Possessed by the betrayal of power, "elected" and reproduced by lies, ruling forces with the conqueror's psychology have never been able to organize an ideological competition for the development and strengthening of statehood, citizens' freedom, security, dignity, well-being, and inviolability of property.