Հայաստանի 3-րդ վարչապետը. հավատավոր դաշնակցականը (Լուսանկարներ)
Համո Օհանջանյանը ծնվել է Ախալքալաքում։ Ծննդյան օրվա մասին կա 3 վարկած՝ 1873թ. կամ 1874թ. փետրվարի 1, կամ փետրվարի 10։
Ծննդյան անունը՝ Համազասպ էր, կուսակցական ծածկանունը՝ Մհերյան։
Համո Օհանջանյանը սովորել է Ախալքալաքի դպրոցում, ավարտել Թիֆլիսի ռուսական վարժարանը։ Մեկնել է Մոսկվա՝ համալսարանում բժշկական կրթություն ստանալու։ Այդժամ էլ կապեր է հաստատել հեղափոխականների հետ, Մոսկվայից հեռացել Թիֆլիս։
1899թ. մեկնել է Շվեյցարիա՝ Լոզանում բժշկական մասնագիտացման համար։ 1902թ. ավարտելով ուսումը՝ վերադարձել է Թիֆլիս։
Օհանջանյանը մասնակցել է ՀՅԴ 3-րդ և 4-րդ ընդհանուր ժողովներին, դարձeլ Արևելյան բյուրոյի անդամ։ Կուսակցության ներսում հանդիսացել է կապող օղակ տարբեր հոսանքների միջև։ Կուսակցական գործունեություն է իրականացրել 1905-1907թթ. ռուսական առաջին հեղափոխության ժամանակ։
1908թ. մոտ 160 դաշնակցականների հետ ձերբակալվել է ցարական իշխանության կողմից, տարվել Մետեխի բանտ։ Նրան ուղարկել են Սիբիր՝ ապրելու որպես աքսորյալ ու բարելավելու առողջական վիճակը։
Բանտարկությունից ազատվել է 1915թ. Գևորգ Ե կաթողիկոսի և փոխարքա Իլլարիոն Վորոնցով-Դաշկովի միջնորդությամբ, վերադարձել Թիֆլիս։ Փետրվարյան հեղափոխությունից հետո մեկնել է Պետրոգրադ, իսկ այնուհետև Ռոստով։ Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից հետո Հայ ազգային խորհուրդը Գերմանիա է ուղարկել պատվիրակություն՝ Օհանջանյանի գլխավորությամբ, սակայն բանագնացները չեն կարողացել լուծել դրված խնդիրը։ 1918թ. մայիսին Օհանջանյանը գործուն մասնակցություն է ունեցել Ղարաքիլիսայի ճակատամարտում, որտեղ զոհվել է նրա ավագ որդին։
1918թ. մայիսին Փարիզի վեհաժողովին մասնակցելու համար հայկական պատվիրակության կազմում էր նաև Օհանջանյանը, որը Եվրոպայում մնացել է մինչև 1920թ.։ 1919թ. ՀՅԴ 9-րդ ընդհանուր ժողովում Օհանջանյանն ընտրվել է բյուրոյի անդամ։ 1920թ. սկզբին նա վերադարձել է Հայաստան ու ստանձնել Ալեքսանդր Խատիսյանի կառավարության կազմում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը։
Բոլշևիկների կողմից մայիսյան ապստամբության ժամանակ Ա. Խատիսյանի հրաժարականից հետո, 1920թ. մայիսի 5-ին Համո Օհանջանյանն ընտրվել է ՀՀ վարչապետ։ Օհանջանյանի կառավարությունը դաժան միջոցառումներ ձեռնարկեց՝ ճնշելով բոլշևիկյան ապստամբությունը։ Նրա ջանքերի արդյունքում կառավարության դեմ դիմադրությունը ջախջախվում է և Հայաստանում ձախողվում է խորհրդայնացման փորձը։
Օհանջանյանի կառավարման շրջանում պետությունը հայտնվում է տնտեսական բարդ դրության մեջ, իսկ ծախսերը սկսում են հոգալ հավելյալ թղթադրամներ տպագրելով։ Տնտեսական դժվարություններին համարժեք պատասխան չտալու հետ միասին վատթարանում է Հայաստանի արտաքին դրությունը։ Հայաստանի կառավարությունն անկարող է լինում Թուրքիայի և Ռուսաստանի հետ համարժեք քաղաքականություն վարելու հարցում, ինչը հանգում է 1920թ. սեպտեմբերին Թուրքիայի ռազմական ագրեսիային։
1920թ. սեպտեմբերի 22-ին՝ քեմալական թուրքերի բանակը Քյազիմ Կարաբեքիր փաշայի գլխավորությամբ հարձակվում է Հայաստանի վրա՝ գրավելով Օլթին, Արդվինը, Կաղզվանը, Իգդիրը, Սարիղամիշն ու Կաղզվանը։ Հոկտեմբերի 30-ին առանց դիմադրության հանձնվում է Կարսը։ Արտաքին ծանրագույն մարտահրավերին համարժեք պատասխան տալու անկարողությամբ Օհանջանյանի կառավարությունը նոյեմբերի 23-ին հրաժարական է տալիս։
Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո Օհանջանյանը փորձեց խուսափել բոլշևիկների հալածանքներից, փորձեց հեռանալ Հայաստանից, սակայն հայ-վրացական սահմանի վրա ձերբակալվեց։ 1921թ. փետրվարյան ապստամբության շնորհիվ փրկվեց, հեռացավ Սյունիք, ապա՝ Պարսկաստան։ Հաստատվեց Կահիրեում։ Նա մահացել է 1947թ. հուլիսի 31-ին։

3-й премьер-министр Армении. Убежденный дашнак (Фото)
Амо Оганджанян родился в Ахалкалаке. Есть 3 версии о дате его рождения: 1 или 10 февраля 1873 год или 1874 г. .
Его имя при рождении было Амазасп, его партийное имя было Мгерян.
Амо Оганджанян учился в Ахалкалакской школе, окончил Тифлисскую русскую гимназию. Он уехал в Москву, чтобы изучать медицину в университете. Уже тогда он установил связи с революционерами, уехал из Москвы в Тифлис.
1899 г. уехал в Швейцарию для врачебной специализации в Лозанне. 1902 г. после окончания учебы вернулся в Тифлис.
Оганджанян участвовал в 3-м и 4-м общих собраниях АРФД и стал членом Восточного бюро. Внутри партии он был связующим звеном между различными течениями. В 1905-1907 гг. вел партийную деятельность во время первой русской революции.
В 1908 г. был арестован царскими властями вместе с примерно 160 дашнаками доставлен в Метехскую тюрьму. Его отправили в Сибирь жить в ссылке и поправить здоровье.
Он был освобожден из тюрьмы в 1915 году. При посредничестве католикоса Геворга VI и наместника Илариона Воронцова-Дашкова он вернулся в Тифлис. После Февральской революции он уехал в Петроград, а затем в Ростов. После Октябрьской революции Армянский национальный совет направил в Германию делегацию во главе с Оганджаняном, но посланники не смогли решить проблему. 1918 г. в мае Оганджанян принял активное участие в битве при Каракилисе, где погиб его старший сын.
В 1918 г. Оганджанян, который оставался в Европе до 1920 года, также входил в состав армянской делегации для участия в Парижской ассамблее в мае. 1919 г. На 9-м общем собрании АРФД Оганджанян был избран членом бюро. В начале 1920 г. вернулся в Армению и занял должность министра иностранных дел РА в правительстве Александра Хатисяна.
Во время майского восстания большевиков после отставки А. Хатисяна, 5 мая 1920 г.  Амо Оганджанян был избран премьер-министром Армении. Правительство Оганджаняна приняло жестокие меры для подавления восстания большевиков. В результате его усилий сопротивление правительству было подавлено, а попытка советизации Армении потерпело неудачу.
При администрации Оганджаняна государство оказывается в тяжелом экономическом положении, и расходы начинают покрываться за счет печатания дополнительных банкнот. Наряду с неадекватным реагированием на экономические трудности ухудшается внешнее положение Армении. Правительство Армении не может проводить равнозначную политику с Турцией и Россией, что приводит к военной агрессии Турции в сентябре 1920 г..
22 сентября 1920 г. армия кемальских тюрков под предводительством Кязима Карабекир-паши нападает на Армению, захватив Олт, Арвин, Кахзван, Игдыр, Сарыгамыш и Кахзван. 30 октября без сопротивления сдается Карс . 23 ноября правительство Оганджаняна уходит в отставку из-за неспособности дать адекватный ответ на серьезнейший внешний вызов.
После советизации Армении Оганджанян пытался избежать преследований большевиков, пытался покинуть Армению, но был арестован на армяно-грузинской границе. 1921 г. благодаря февральскому восстанию он был спасен, убежал в Сюник, затем в Иран, а позднее в в Каире. Он умер 31 июля в 1947 году.