ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությունները (131 պատգամավոր` 90 համամասնական և 41 մեծամասնական ընտրակարգով) տեղի ունեցան 2007թ. մայիսի 12-ին: Մեծամասնական ընտրակարգով լրացուցիչ ընտրություններ տեղի ունեցան 2007թ. օգոստոսի 26-ին և 2008թ. օգոստոսի 24-ին:
Այս խորհրդարանի առանձնահատկությունն այն էր, որ դրա ընտրության արդյունքները հանգեցրին քաղաքական դաշտի ամայացմանը, իսկ ԱԺ-ում արմատական ընդդիմություն այլևս չկար։ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ուներ իր ցանկալի ֆրակցիան՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», իսկ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ իրենը՝ «Հանրապետականը»։ 2007թ. ԱԺ ընտրությունների ողջ ինտրիգն այն էր, թե արդյո՞ք Ռոբերտ Քոչարյանը կկարողանա ձևավորել իր համար լոյալ պառլամենտ, որպեսզի նախագահական ժամկետի լրանալուց հետո նշանակվի վարչապետ։ Դա նրան չհաջողվեց և Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ-ն հաղթանակ տարավ ընտրություններում, իսկ ԲՀԿ-ն զբաղեցրեց 2-րդ հորիզոնականը։ Դա կանաչ լույս վառեց ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի՝ հաջորդ ընտրություններում նախագահի իշխանական թեկնածուն դառնալու համար, այլև փակեց Քոչարյանի՝ ԱԺ-ում մեծամասնություն ունենալու և վարչապետի կարգավիճակին հավակնելու դարպասները։
Ազգային ժողովում ընդդիմությունը ներկայացնում էին «Ժառագություն» և «Օրինաց երկիր» կուսակցությունները՝ նախկին ԱԳ նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և նախկին ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի առաջնորդությամբ։ Նրանցից ոչ ոք էլ արմատական ընդդիմադիր չէր, սակայն հավակնում էր ընդդիմության թեկնածուն լինել առաջիկա նախագահական ընտրություններում։
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի աշխատանքները սկսվեցին 2007թ. հունիսի 7-ին և ավարտվեցին 2012թ. մայիսի 31-ին:
2007թ. հունիսի 7-ին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Տիգրան Թորոսյանը, իսկ տեղակալներ ընտրվեցին Վահան Հովհաննիսյանը և Իշխան Զաքարյանը: Հետագայում Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալներ ընտրվեցին Արևիկ Պետրոսյանը` 2007թ. նոյեմբերի 12-ին (Ի. Զաքարյանը նշանակվեց ՀՀ վերահսկիչ պալատի նախագահ), Հրայր Կարապետյանը` 2008թ. Մայիսի 20-ին (Վ.Հովհաննիսյանը հրաժարական ներկայացրեց), Սամվել Նիկոյանը` 2009թ. մայիսի 18-ին (Հ.Կարապետյանը հրաժարական ներկայացրեց): 2008թ. սեպտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Հովիկ Աբրահամյանը (Տ. Թորոսյանը հրաժարական ներկայացրեց): 2011թ. նոյեմբերի 14-ի նիստում Հ. Աբրահամյանը հայտարարեց, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ՀՀԿ շտաբը գլխավորելու պատճառով վաղաժամկետ վայր է դնում խորհրդարանի նախագահի իր լիազորությունները: 2011թ. Դեկտեմբերի 6-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվեց Ս.Նիկոյանը, իսկ նախագահի տեղակալ` Էդ. Շարմազանովը:
ՀՀ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովում ստեղծվեց պատգամավորական 5 խմբակցություն` «Հայաստանի հանրապետական կուսակցություն» (64 պատգ.), «Բարգավաճ Հայաստան» (25 պատգ.), «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» (16 պատգ.), «Օրինաց երկիր» (8 պատգ.), «Ժառանգություն» (7 պատգ.): Այս խմբակցությունները ստեղծվել են 2007թ. հունիսի 7-ին: Դրանցում չընդգրկվեց 11 պատգամավոր:
2008թ. ապրիլի 30-ին Ազգային ժողովը հավանություն տվեց ՀՀ կառավարության ծրագրին:
Ազգային ժողովը չորրորդ գումարման ընթացքում ընդունել է 1410 օրենք, որոնցից 94-ը «մայր» օրենքներ են իսկ 1316-ը` փոփոխություններ և լրացումներ արդեն գործող օրենքներում: Ընդունված օրենքներից 207-ի հեղինակները Ազգային ժողովի պատգամավորներն են, 1203-ի հեղինակը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն է:

Выборы в Национальное Cобрание РА четвертого созыва состоялись 12 мая 2007 года (131 депутат – 90 по пропорциональной и 41 по мажоритарной избирательной системе). Дополнительные выборы по мажоритарной избирательной системе состоялись 26 августа 2007 года и 24 августа 2008 года.
Особенность этого парламента заключалась в том, что результаты его выборов привели к запустению политического поля, и радикальной оппозиции в Национальном собрании уже не было. У президента Роберта Кочаряна была желанная фракция "Процветающая Армения", а у премьер-министра Сержа Саргсяна - своя, "республиканская". Вся интрига выборов 2007 г. в Национальное собрание заключалась в том, сможет ли Роберт Кочарян сформировать для себя лояльный парламент, чтобы после окончания президентского срока его назначили премьер-министром. Ему это не удалось, и на выборах победила РПА Сержа Саргсяна, а ППА заняла второе место. Это дало зеленый свет не только Сержу Саргсяну, чтобы стать официальным кандидатом в президенты на следующих выборах, но и закрыло Кочаряну ворота для получения большинства в Национальном Собрании и претендовать на статус премьер-министра.
Оппозицию в Национальном Собрании представляли партии «Наследие» и «Страна закона» под руководством бывшего министра иностранных дел Раффи Ованнисяна и бывшего председателя НС Артура Багдасаряна. Ни один из них не был радикальным оппозиционером, но претендовал на роль кандидата от оппозиции на предстоящих президентских выборах.
Национальное Cобрание Республики Армения четвертого созыва начало свою работу 7 июня 2007 года и завершило 31 мая 2012 года.
7 июня 2007 года Председателем Национального Собрания был избран Тигран Торосян, а его заместителями - Ваан Ованнесян и Ишхан Закарян. Впоследствии заместителями Председателя Национального Собрания были избраны Аревик Петросян – 12 ноября 2007 года (И. Закарян был назначен председателем Контрольной палаты РА), Грайр Карапетян – 20 мая 2008 года (В. Ованнесян подал в отставку), Самвел Никоян – 18 мая 2009 года (Г. Карапетян подал в отставку). Председателем Национального Собрания 29 сентября 2008 года был избран Овик Абраамян (Т. Торосян подал в отставку). На заседании НС от 14 ноября 2011 года О. Абраамян объявил о досрочном сложении своих полномочий Председателя парламента в связи с возглавлением штаба РПА во время предстоящих парламентских выборов. 6 декабря 2011 года Председателем Национального Собрания Республики Армения был избран С. Никоян, а его заместителем – Эд. Шармазанов.
В Национальном Cобрании РА четвертого созыва было образовано 5 фракций: "Республиканская партия Армении" (64 депутата), "Процветающая Армения" (25 депутатов), Армянская революционная федерация "Дашнакцутюн" (16 депутатов), "Страна закона" (8 депутатов), "Наследие" (7 депутатов). Эти фракции были образованы 7 июня 2007 года. 11 депутатов во фракциях не состоят.
Национальное Cобрание 30 апреля 2008 года одобрило Программу Правительства РА.
Национальное Собрание в течение четвертого созыва приняло 1410 законов, из которых 94 - основные, а 1316 – изменения и дополнения в действующие законы.
Авторами 207 принятых законов являются депутаты Национального Собрания, 1203 – Правительство Республики Армения.