1918-1920թթ. պառլամենտը. 2 տարում՝ 4 վարչապետ
1918թ. մայիսի 28-ին հռչակված Հայաստանի առաջին հանրապետության պառլամենտը գումարվեց օգոստոսի 1-ին: Կազմվեց կառավարություն` հիմնականում դաշնակցականներից: Վարչապետ նշանակվեց Հ.Քաջազնունին: Հայաստանի Հանրապետությունը խորհրդարանական սկզբունքով կառավարվող երկիր էր: Խորհրդարանը միապալատ էր, ուներ մշտական հանձնաժողովներ և ավագների խորհուրդ: Հայաստանի 1-ին Հանրապետության գոյության 2.5 տարիներին կազմվել է 4 կառավարություն` վարչապետներ Հովհաննես Քաջազնունու, Ալեքսանդր Խատիսյանի, Համո Օհանջանյանի և Սիմոն Վրացյանի գլխավորությամբ: Պառլամենտը ղեկավարել են Ա.Սահակյանը (01.08.1918-01.08.1919թթ.), Ա.Ահարոնյանը (01.08.1919-04.11.1920թթ.) և Հ. Քաջազնունին (04.11.1920-02.12.1920թթ.):
Ժողովրդական սկզբունքներով կազմավորված խորհրդարանում գործում էր 4 կուսակցություն` Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը, Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան կուսակցությունը, սոցիալ-հեղափոխականները և Հայ ժողովրդական կուսակցությունը։ Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը կառավարող կուսակցություն էր, ուներ խորհրդարանական մեծամասնություն, իսկ մյուսները համարվում էին ընդդիմադիր: Հայաստանի խորհրդարանն իր գոյության ընթացքում հանրապետության ներքին և արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ընդունել է 1000-ից ավելի օրենքներ և օրենքի ուժ ունեցող իրավական փաստաթղթեր, այդ թվում՝ հայերենը պետական լեզու հռչակելու, պետական համալսարան, դպրոցներ, գրադարաններ, թանգարաններ հիմնելու, գաղթականության, բանվորների աշխատավարձերը, թոշակներն ավելացնելու, ազատագրական կռիվներում զոհվածների երեխաների ուսուցումը կազմակերպելու, հայ գրողներին, գիտնականներին նյութական օգնություն, արտասահմանում սովորող երիտասարդությանը նպաստներ հատկացնելու մասին և այլն:
1920թ. նոյեմբերի 24-ին Համո Օհանջանյանի կառավարության հրաժարականից հետո կազմվեց դաշնակցական նոր կառավարություն` Սիմոն Վրացյանի ղեկավարությամբ: Ռուսաստանի Սովետական Ֆեդերատիվ Սոցիալիստական Հանրապետության լիազոր ներկայացուցիչ Բորիս Լեգրանը նոյեմբերի 30-ին դաշնակցական կառավարությանն առաջարկեց իշխանությունը հանձնել Հեղկոմին, որի զորքերն արդեն մտել էին Իջևան և շարժվում էին դեպի Երևան, որի արդյունքում՝ 1920թ. դեկտեմբերի 2-ին Երևանում ՌՍՖՍՀ և Հայաստանի Հանրապետության միջև կնքվեց համաձայնագիր, ըստ որի` Հայաստանը հայտարարվեց սոցիալիստական հանրապետություն:

Парламент 1918-1920 гг. 4 премьера за 2 года
В 1918 г. Парламент Первой Республики Армения, провозглашенный 28 мая, был созван 1 августа. Было сформировано правительство, в основном из представителей АРФД. Премьер-министром был назначен О. Каджазнуни. Республика Армения была страной, управляемой на основе парламентских принципов. Парламент был однопалатным, имел постоянные комиссии и совет старейшин. За 2,5 года существования Первой Республики Армения было сформировано 4 правительства во главе с премьер-министрами Ованесом Каджазнуни, Александром Хатисяном, Амо Оганджаняном и Симоном Врацяном. Парламент возглавили А.Саакян (01.08.1918-01.08.1919), А.Агаронян (01.08.1919-04.11.1920) и О. Каджазнуни (11.04.1920-12.02.1920).
В парламенте было 4 партии, сформированные по народным принципам: Армянская революционная федерация, Социал-демократическая партия "Гнчакян", Социал-революционеры и Армянская народная партия. Армянская революционная федерация (АРФ) была правящей партией с парламентским большинством, а остальные считались оппозицией. За время своего существования парламент Армении принял более 1000 законов о внутренней и внешней политике республики, правовые документы, в том числе провозглашение армянского языка государственным, создание государственного университета, школ, библиотек, музеев, принятие иммиграционного закона, повышение жалованья рабочим, повышение пенсий, организация доступного образования для детей жертв освободительных войн, оказание материальной помощи армянским писателям и ученым,
24 ноября 1920 года после отставки правительства Амо Оганджаняна было сформировано новое правительство АРФД под руководством Симона Врацяна. 30 ноября полномочный представитель РСФСР Борис Легран предложил правительству АРФД передать власть Революционному комитету, войска которого уже вошли в Иджеван и двигались в сторону Еревана. 2 декабря 1920 года в Ереване между РСФСР и Республикой Армения был подписан договор, согласно которому Армения объявлялась социалистической республикой. 10 августа 1920 года представители Советской России и Республики Армения Борис Легран и Аршак Джамалян подписали соглашение о занятии Красной Армией спорных областей — Зангезура, Карабаха и Нахичевана.