«Այս պահին Արցախից բռնի տեղահանված 42.612 անձ Երևանում է». Լուսինե Գևորգյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի նոր հաղորդաշարի՝ «Radar Սոցիում»-ի ուղղվածությունը սոցիալական է՝ կենցաղայինից մինչև մշակութային թեմաներ։ Զրույցների ընթացքում փորձում ենք բանախոսների միջոցով վերհանել սոցիալական տարբեր խնդիրներ, հասկանալ դրանց ծագումը և գտնել լուծումներ։
Հաղորդման հյուրը Երևանի քաղաքապետարանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ավագանու անդամ Լուսինե Գևորգյանն է։
Հաղորդման ընթացքում անդրադարձ է արվել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված և Երևանում բնակություն հաստատած անձանց համար Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կատարվող աշխատանքներին, տրամադրված օգնություններին, այդ օգնություններն ստանալու մեխանիզմներին և ապագայում կատարվելիք  երկարաժամկետ լուծումներին․
«Պատերազմական գործողությունների վերսկսման առաջին օրվանից Երևանի քաղաքապետարանն ակտիվորեն ներգրավված էր մեր հայրենակիցների ճակատագրի և գործունեության կազմակերպման գործընթացներում։
Հենց առաջին օրերին քաղաքապետարանը արցախցիներին դուրս բերելու համար տրամադրեց ավտոբուսներ։ Քաղաքապետարանը անմիջականորեն աշխատում է կառավարության հետ։ Բոլոր վարչական շրջաններում ունենք հատուկ ձևավորված խմբեր, որոնք ենթարկվում են վարչական շրջանի ղեկավարին և կազմակերպում օգնության տրամադրումը, հաշվառում մարդկանց, լսում նրանց կարիքներն ու զեկուցում վերադասին՝ այդ խնդիրները լուծելու համար։
Այս պահին Երևանում է գտնվում 42 հազար 612 անձ, այսինքն, բռնի տեղահանվածների ամենամեծ մասը տեղափոխվել է Երևան»։

"На данный момент в Ереване находятся 42 612 граждан, насильственно переселенных из Арцаха". Лусине Геворгян (ВИДЕО)
Новая программа «Радар Социум» Radar Armenia  имеет социальную направленность, от бытовых до культурных тем. В ходе обсуждения мы пытаемся через спикеров поднять различные социальные проблемы, понять их истоки и найти решения.
Гостьей программы стала Лусине Геворгян, член Совета старейшин фракции «Гражданский договор» мэрии Еревана.
В ходе программы были упомянуты работы, проводимые мэрией Еревана для граждан, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и поселившихся в Ереване, предоставляемая помощь, механизмы получения такой помощи, а также долгосрочные решения, которые необходимо найти и реализовать в будущем.
"С первого дня возобновления боевых действий мэрия Еревана активно включилась в процессы организации судеб и деятельности наших соотечественников.
В первые же дни мэрия предоставила автобусы для вывоза жителей Арцаха. Мэрия работает напрямую с правительством. Во всех административных округах у нас созданы специально сформированные группы, которые подчиняются главе административного округа и организуют оказание помощи, подсчитывают людей, выслушивают их нужды и докладывают начальству о решении этих проблем.
На данный момент в Ереване находятся 42 тысячи 612 человек, то есть большая часть вынужденных переселенцев переехала в Ереван".