Զբոսաշրջիկները բարձրանում են Էթնա՝ տեսնելու հրաբխի ժայթքումը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
2025թ. փետրվարի 11-ին Էթնա հրաբխի ժայթքումն ուժեղացել է՝ առաջացնելով լավայի հզոր հոսքեր և մոխրի արտանետումներ, որոնք խախտել են Սիցիլիայի տարածքում օդային հաղորդակցությունը:
Հանգստյան օրերին զբոսաշրջիկներն ուղևորվել են սիցիլիական Էթնա հրաբուխ՝ մոտենալով նրա խառնարանին և ականատես լինելով նոր ժայթքմանը. հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները:
Հրաբխին ամենամոտ բնակավայրերից մեկի՝ Ադրանոյի քաղաքապետն արգելել է մոտենալ լավայի հոսքերին: Սակայն սահմանափակումները չեն զսպում այցելուներին։ Զբոսաշրջիկների մեծ մասին ուղեկցում են պրոֆեսիոնալ զբոսավարներ, բայց Սիցիլիայի քաղպաշտպանության դեպարտամենտի պետը կոչ է արել եկվորներին՝ չկայանել մեքենաները նեղ ճանապարհներին, որոնք կարող են արգելափակել արտակարգ ծառայությունների մեքենաների անցումը:
Տարածաշրջանի քաղպաշտպանությունը կամավորների ջոկատներ է տեղակայել, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել:

On February 11, 2025, Mount Etna's eruption intensified, causing powerful lava flows and ash emissions that disrupted air traffic in Sicily.
Local media reported that tourists traveled to the Sicilian volcano Etna over the weekend, approaching its crater and witnessing a new eruption.
The mayor of Adrano, one of the towns closest to the volcano, has banned people from approaching the lava flows. However, the restrictions have not deterred visitors. Professional guides accompany most tourists, but the head of the Sicilian civil protection department has urged visitors not to park their cars on narrow roads that could block the passage of emergency services.