Mercedes-Benz-ի մրցարշավային մեքենան աճուրդում վաճառվել է ռեկորդային գնով (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Փետրվարի 1-ին Շտուտգարտի Mercedes-Benz թանգարանում կայացած աճուրդում վաճառվել է փակ անիվներով տարբերակով մրցարշավային Mercedes-Benz W 196 R:
Լոտի արժեքը կազմել է 51 155 000 եվրո։ Սա պատմության մեջ ամենաթանկ Գրան պրի մեքենան է: Ավելին, ինչպես նշում են Mercedes-Benz-ում, մեքենան դարձել է աշխարհում երկրորդ ամենաթանկը։
Mercedes-Benz-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այս W196R-ը զիջել է միայն քաղաքացիական Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe-ին, որը 2022 թվականին աճուրդում վաճառվել է աննախադեպ՝ 135 միլիոն դոլարով։
Աճուրդի հանված Mercedes-Benz W 196 R-ն արտադրվել է 1954թ։ Այս մեքենայով Խուան-Մանուել Ֆանգիոն հաղթեց Արգենտինայի Գրան պրին՝ Ֆորմուլա 1-ի՝ 1955թ. մրցաշրջանի առաջին փուլը։
1965 թվականին մեքենան հանձնվել է Ինդիանապոլիսի ավտոդրոմի թանգարանի հավաքածուին, որտեղ և պահվել է մինչև անցած վաճառքը։

1 февраля на аукционе, прошедшем в музее Mercedes-Benz в Штутгарте, был продан гоночный автомобиль Mercedes-Benz W 196 R в версии с закрытыми колесами.
Стоимость лота составила 51 155 000 евро. Это самая дорогая машина в истории Гран-при. Более того, как отмечают в Mercedes-Benz, данный автомобиль стал вторым самым дорогим в мире.
В сообщении Mercedes-Benz говорится, что W 196 R уступает лишь гражданскому Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupe, который в 2022 году был продан на аукционе за беспрецедентные 135 миллионов долларов.
Выставленный на аукцион Mercedes-Benz W 196 R был выпущен в 1954 году. Именно на этом автомобиле Хуан-Мануэль Фанхио одержал победу на Гран-при Аргентины, первом этапе сезона Формулы-1 1955 года.
В 1965 году машина была передана в коллекцию музея автодрома в Индианаполисе, где и хранилась до последней продажи.