«Շարժումը կորցրել է իներցիան. պարզ չէ՝ ինչպես են մասսաներին մոբիլիզացնելու». Տիգրան Գրիգորյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնի նախագահ Տիգրան Գրիգորյանն է։
Նա անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցող զարգացումներին, խոսել «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման սխալների, հարթակից հնչող պոպուլիզմի և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման քայլերի մասին։
Տիգրան Գրիգորյանի խոսքով՝ շարժումը կորցրել է իներցիան. պարզ չէ՝ ինչպես են մասսաներին մոբիլիզացնելու. «Եթե շարժման առաջնորդները խուսափեն պոպուլիզմից, այն կարող էր հաջողված լինել։ Հավանականությունը ցածր է, երբ Նիկոլ Փաշինյանին փորձում են հաղթել իր գործիքակազմով։ «Ոսկեպարով Արցախ» հայտարարությունները ոչ միայն շարժմանն են վնասում, այլև կեղծ հույսեր կարող են արթնացնել մարդկանց մոտ, հատկապես՝ արցախցիների։ Իրական այլընտրանքի և հարթակից սթափ խոսքի բացակայությունը խանգարում է շարժմանը»։
Խոսելով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումից և մինչև COP 29 խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հավանականության մասին՝ Գրիգորյանը նախ հիշեցրեց նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի մասին և հավելեց, որ եթե խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի, նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի թեման կփակվի։

Tigran Grigoryan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Conversation" program is Tigran Grigoryan, the president of the Regional Center for Democracy and Security.
He referred to the developments in the domestic political life of Armenia and talked about the mistakes of the "Tavush for the Motherland" movement, the populism on the platform, and the steps towards the settlement of Armenian-Azerbaijani relations.
According to Tigran Grigoryan, the movement has lost its inertia. How they will mobilize the masses needs to be clarified. "If the movement leaders avoided populism, it could have been successful. The probability is low when they try to defeat Nikol Pashinyan with his tools. "Artsakh with Golden Dance" announcements not only harm the movement but can also raise false hopes among people, especially the people of Artsakh. The lack of a real alternative and a sober speech from the platform hinders the movement."
Speaking about the settlement of Armenian-Azerbaijani relations and the possibility of signing a peace agreement before COP 29, Grigoryan first reminded about the November 9 document and added that if a peace agreement is signed, the topic of the November 9 document will be closed.