«Մեր եկեղեցին բավականին պրոբլեմատիկ կառույց է». Վիլեն Գաբրիելյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն է։
Նա անդրադարձել է Տավուշում տեղի ունեցող գործընթացներին, խոսել հայ-ադրբեջանական հարաբերություններից, եկեղեցի-իշխանություն փոխհարաբերություններից, ինչպես նաև  հակադարձել ընդդիմության քննադատություններին։
Գաբրիելյանի խոսքով՝ Սահմանազատման գործընթացը խաղաղության պայմանագրի բաղկացուցիչ մասն է. «Չեմ կարծում՝ սահմանազատման գործընթացը այս կամ այն կողմի հաղթանակն է։ Այս գործընթացը էսկալացիայի ռիսկը որոշակի նվազեցնում է։ Սահմանազատման գործընթացը ևս բխում է նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթից։ Սերժ Սարգսյանը լավ գիտի՝ ամենավատ բանակցությունը պատերազմից լավ է։ Սերժ Սարգսյանն սկսել է լավ ճանաչել մեր հանրությանը, բայց ՀՀ-ում ներկայումս չկա իշխանափոխության լայն հանրային պահանջ։ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի ղեկավարած դաշինքները իշխնափոխության հնարավորություն չունեն»։
Խոսելով Եկեղեցի-իշխանություն հարաբերություններից Գաբրիելյանն ասաց՝ մեր եկեղեցին բավականին պրոբլեմատիկ կառույց է. «Եկեղեցին ներկայացնող դերակատարները բավականին խնդրահարույց են»։

"Our church is a rather problematic structure." Vilen Gabrielyan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Chat" program is Vilen Gabrielyan, deputy of the "Civil Contract" faction of the National Assembly.
He referred to the processes taking place in Tavush, discussed Armenian-Azerbaijani relations and the relations between the Church and the government, and countered the opposition's criticisms.
According to Gabrielyan, the border liberation process is integral to the peace agreement. "I don't think the border demarcation process is a victory for one side or the other. This process somewhat reduces the risk of escalation. The process of differentiation also stems from the November 9 document. Serzh Sargsyan knows well that the worst negotiation is better than war. Serzh Sargsyan has started to get to know our public well, but currently, there is no widespread public demand for a change of power in RA. The alliances led by Kocharyan and Serzh Sargsyan have no possibility of power change."
Regarding the relationship between the church and the government, Gabrielyan said our church is a somewhat problematic structure. "The actors representing the church are quite problematic."