«Սա է միակ տարբերակը, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոսից դուրս գան». Արեգ Քոչինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նա անդրադարձել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու հարցում Արևմուտքի և Ռուսաստանի ցանկություններին, խոսել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունների, Տավուշին սահմանամերձ 4 գյուղատարածքների վերադարձի, ստեղծված իրավիճակում լուծումների գնալու հնարավորության, ԵՄ անդամության վերաբերյալ խոսակցությունների, ինչպես նաև հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին։
Արեգ Քոչինյանի խոսքով՝ ռուսական կողմը կարմիր գծեր չունի. մինչև վերջ կգնա.
«Այս հարցում մեր շահերը համընկնում են բոլորի հետ, բացի Ռուսաստանի։
Ռուսաստանն Ադրբեջանի կողմից չէ, այլ կոնֆլիկտի։ Ռուսաստանի դաշնակիցը կոնֆլիկտն է, ոչ թե Հայաստանը կամ Ադրբեջանը։
4 գյուղատարածքները պետք է վերադարձնել Ադրբեջանին. այստեղ 2-րդ կարծիք չկա։
Այս թեման կար նոյեմբերի 9-ի հրադադարի առավոտյան տարբերակում, որը դուրս թողնվեց երեկոյան տարբերակից։ Սա միակ տարբերակն է, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը կարողանան այս փոսից դուրս գալ»։
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը շատ ավելի ինքնիշխան պետություն է, քան Հայաստանը։
Քաղաքագետը ողջունում է իշխանության քայլը՝ վերադարձնել 4 գյուղատարածքները, սակայն հարց է հնչեցնում, թե արդյո՞ք իշխանությունը հայտարարությունից հետո կգնա նախանշված ճանապարհով, թե՝ ոչ․ «Իշխանությունը կգնա՞ այդ ճանապարհով, թե՞ արեց այդ հայտարարությունը, որ ալիբի ունենա։ Չի կարելի մարդկանց մոլորեցնել և ասել, որ վաղը մտնում ենք ԵՄ։ Դեմ չեմ՝ շաբաթը մեկ վարչապետը գնա Պուտինի հետ լանչ անի, բայց մեր սայլը տեղից շարժվի»։

"This is the only option for Armenia and Azerbaijan to get out of the hole." Areg Kochinyan (VIDEO)
He referred to the wishes of the West and Russia in achieving peace in the region, talked about the possibilities of signing a peace treaty, the return of 4 rural areas bordering Tavush, the chance of finding solutions to the existing situation, and talked about EU membership and Armenian-Russian relations.
According to Areg Kochinyan, the Russian side has no red lines. I will go to the end.
"In this matter, our interests coincide with everyone except Russia.
Russia is not on the side of Azerbaijan, but of the conflict. Russia's ally in the conflict, not Armenia or Azerbaijan.
Four rural areas should be returned to Azerbaijan. There is no second opinion here.
This topic was included in the morning version of the November 9 ceasefire, which was omitted from the evening version. This is the only way for Armenia and Azerbaijan to escape this hole."
According to him, Azerbaijan is a much more sovereign state than Armenia.
The political scientist welcomes the government's move to return to the four rural areas but raises the question of whether the government will follow the planned path after the announcement. "Will the government go that way, or did it make that statement to have an alibi?" We cannot mislead people and say we are entering the EU tomorrow. I don't mind if the prime minister goes to have lunch with Putin once a week, but let our cart move."