«Գազային ատրճանակս տարել են. ինձ անվտանգ չեմ զգում». Արա Պապյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Նա անդրադարձել է անկախությունից ի վեր ՄԱԿ ուղարկված Հայաստանի քարտեզներին, խոսել պատմական և իրական Հայաստանի, Տավուշի սահմանամերձ գյուղական տարածքների վերադարձի, ՊՊԾ գնդի գրավման և Նոր Նորքի ոստիկանության բաժնի միջադեպի մասին։
Արա Պապյանի խոսքով՝ ՀՀ-ն չի կարող լինել սովետական Հայաստանի իրավահաջորդը. «Ալմա-Աթան չի կարող հիմք հանդիսանալ. քաղաքական կամարտահայտություն է։ Հայ-ադրբեջանական սահմանը չի կարող խարսխված լինել Ալմա-Աթայի վրա»։
Խոսելով Ռուսաստանի մասին՝ Պապյանը նկատում է. «Պուտինը ճիշտ է ասում, բայց կեսը. Ռուսաստանը չի թողել, որ ճանաչեն Արցախի անկախությունը։ Ռուսաստանի ծրագրերը ձախողվել են. 2025-ին Ալիևը ռուսներին դուրս է հանելու Արցախից»։
Մարտի 22-ին Նոր Նորքի ոստիկանության բաժանում տեղի ունեցած միջադեպի առնչությամբ Արա Պապյանն ասաց, որ ՊՊԾ գնդի գրավման և Նոր Նորքի դեպքի միջև հոգեբանական կապ է տեսնում. «Չեմ բացառում, որ էլի է լինելու. ոչ առաջինն ենք, ոչ վերջինը։ Գազային ատրճանակս տարել են. ինձ անվտանգ չեմ զգում։ Ինչու եք տարել գազային ատրճանակս. ինձ անվտանգ չեմ զգում։ Ինձ զրկել եք իմ անվտանգությունից»։

«Забрали мой газовый пистолет. Я не чувствую себя в безопасности». Ара Папян (ВИДЕО)
Гостем программы «Радар интервью» в студии «Radar Armenia» стал Ара Папян, бывший посол Армении в Канаде.
Он коснулся карт Армении, отправленные в ООН с момента обретения независимости, рассказал об исторической и реальной Армении, возвращении приграничных с Тавушем сельских районов, захвате полка ППС и инциденте в Нор-Норкском отделении полиции.
По мнению Ара Папяна, РА не может быть правопреемницей Советской Армении. «Алма-Ата не может быть основой политического урегулирования. Армяно-азербайджанская граница не может быть основана на Алма-Атинском соглашении».
Говоря о России, Папян отмечает: «Путин прав, но наполовину. Россия не давала признать независимость Арцаха. Планы России провалились. В 2025 году Алиев прогонит русских из Арцаха ».
Ара Папян заявил, что видит психологическую связь между захватом полка ПСС и инцидентом в Нор Норке 22 марта. « Я не исключаю, что это повторится. не мы первые и не последние. Забрали мой газовый пистолет. Я не чувствую себя в безопасности. Зачем вы забрали мой газовый пистолет? Я не чувствую себя в безопасности. Вы лишили меня моей безопасности ».