«Ամենավտանգավոր բանն էր, որ Սերժ Սարգսյանի օրոք արվեց». Դանիել Իոաննիսյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը Իրազեկ քաղաքացիների միավորման ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն է։
Նա անդրադարձել է ապրիլի 5-ին տեղի ունեցած Փաշինյան-Բլինքեն-Լայեն հանդիպմանը, ամփոփել այն, խոսել ադրբեջանական կողմի սադրանքների, սահմանազատման գործընթացի, այս համատեքստում Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունների և իշխանության մոտեցումների մասին։
Դանիել Իոաննիսյանի խոսքով՝ հայկական կողմն ավելի շատ ակնկալիք ուներ բրյուսելյան հանդիպումից, իսկ սահմանային լարվածությունն, ըստ նրա, կապված է ՌԴ-ի հետ. «Ռուսաստանի խնդրանքով Ադրբեջանը սահմանին ապահովում է այս անկանոն կրակը»։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանին սահմանազատման հարցում պետք է մաքսիմալ անորոշություն. «Մաքուր ադրբեջանական գիծ է, երբ Սերժ Սարգսյանն ասում է՝ տարբեր քարտեզներով տարբեր է։ Այդ քարտեզի հիման վրա է Սերժ Սարգսյանի օրոք ՄԱԿ ուղարկվել մեր քարտեզը։ Եթե Սերժ Սարգսյանը չգիտի, որ այդ տարածքներն ադրբեջանական են, ավելի վատ իր համար և ամոթ մեզ, որ այդ աստիճանի տարրական բաները չիմացողը Հայաստանի ղեկավար է եղել 10 տարի։ Իսկ իշխանությունը փորձում է այդ տարածքում պայմանավորվել Ադրբեջանի հետ, որ լինի այնպես, ինչպես Շուռնուխում։ Իշխանությունն ուզում է ոչ թե պարզապես այդ 4 գյուղը տալ, այլ 4 գյուղի դիմաց գոնե այդ հատվածում ունենալ սահմանազատված հատված»։
Իոաննիսյանը հիշեցնում է, որ Տիգրանաշենը՝ որպես անկլավ, ՄԱԿ ուղարկված քարտեզում նշվել է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման սկզբում. «Սերժ Սարգսյանն ու Էդվարդ Նալբանդյանը պետք է ինչ-որ հարցերի պատասխանեն։ Ամենավտանգավոր բանն էր, որ Սերժ Սարգսյանի օրոք արվեց. անգամ Քոչարյանի օրոք դա չէր արվում»։

"It was the most dangerous thing done under Serzh Sargsyan." Daniel Ioannisyan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Conversation" program is Daniel Ioannisyan, coordinator of programs for the Association of Informed Citizens.
He referred to the Pashinyan-Blinken-Layen meeting held on April 5, summarized it, and discussed the Azerbaijani side's provocations, the border demarcation process, Serzh Sargsyan's statements in this context, and the government's approaches.
According to Daniel Ioannisyan, the Armenian side had more expectations from the meeting in Brussels, and according to him, the border tension is related to the Russian Federation. "At the request of Russia, Azerbaijan provides this irregular fire on the border."
According to his observation, Azerbaijan needs maximum uncertainty regarding border demarcation. "It's a pure Azerbaijani line, as Serzh Sargsyan says; it's different with different maps. Based on that map, our map was sent to the United Nations during the reign of Serzh Sargsyan. If Serzh Sargsyan doesn't know that those territories are Azerbaijani, it's worse for him, and shame on us that someone who doesn't know such basic things was the leader of Armenia for 10 years. The government is trying to agree with Azerbaijan that that area should be the same as in Shurnukh. The government does not want to give those 4 villages, but to have at least a demarcated section for the 4 villages."
Ioannisyan reminds us that Tigranashen was marked as an enclave on the map sent to the UN at the beginning of Serzh Sargsyan's tenure. "Serzh Sargsyan and Edward Nalbandian must answer some questions. It was the most dangerous thing that was done during the reign of Serzh Sargsyan. Even during Kocharyan's reign, this was not done."