Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը թուրքագետ Նելլի Մինասյանն է։
Նա անդրադարձել է Թուրքիայում տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններին, խոսել հայ-թուրքական, Թուրքիա-Ռուսաստան, Թուրքիա-ԱՄՆ-ԵՄ հարաբերություններից, ինչպես նաև մայիսի 9-ին սպասվող Էրդողան-Բայդեն հանդիպման մասին։
Նելլի Մինասյանի խոսքով՝ Էրդողանը ՏԻՄ ընտրություններում առաջին խոշոր պարտությունը կրեց։ Ըստ նրա՝ Թուրքիայի համար ձեռնտու է հայ-ռուսական հարաբերություններում ճգնաժամը, իսկ ապրիլի 5-ին սպասվող Փաշինյան-Բլինքեն-Լայեն հանդիպման առնչությամբ նկատեց՝ Թուրքիան կխոսի, եթե Հայաստան-Արևմուտք հարաբերությունները լուրջ հունով գնան՝ հիմա այդ դերը տրվել է Ադրբեջանին. «Էրդողանի Թուրքիան լրջագույն խնդիրներ ունի Արևմուտքի հետ։ Էրդողանն ու Բայդենն ունեն լրջագույն տարաձայնություններ։ Էրդողանը փորձում է րոպե առաջ կարգավորել հարաբերությունները Արևմուտքի հետ։ Նա նոր զիջումների կգնա դեպի Արևմուտք, որը կապված կլինի Ռուսաստանի հետ»։
Խոսելով Հայաստանի ԵՄ անդամության թեկնածու դառնալու խոսակցությունների մասին՝ թուրքագետն ասաց, որ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի պարագայում շատ հեռու է ԵՄ լիիրավ անդամությունը, ավելին՝ Թուրքիայի համար ԵՄ դռները փակ են։
Մինասյանը նաև անդրադարձավ Էրդողանի այն հայտարարությանը, թե Թուրքիան Գազայում քննությունը կհանձնի նույնքան հաջող, որքան Սիրիայում, Սոմալիում և Ղարաբաղում. «Էրդողանի այդ հայտարարությունը պոպուլիստական է. Գազան Ղարաբաղ չէ»,-ասաց նա։
Նրա դիտարկմամբ՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունները բավականին լուրջ ճաքեր են տվել, իսկ առաջիկայում պետք է սպասել ռուս-թուրքական հարաբերությունների ավելի սրմանը։

"Erdogan will make concessions. Russian-Turkish relations will worsen." Nelly Minasyan (VIDEO)
He referred to the local government elections held in Turkey, talked about Armenian-Turkish, Turkey-Russian, and Turkey-US-EU relations, and mentioned the Erdogan-Biden meeting expected on May 9.
According to Nelly Minasyan, Erdogan suffered his first major defeat in local government elections. According to him, the crisis in Armenian-Russian relations is beneficial for Turkey. He noted that Turkey would speak about the Pashinyan-Blinken-Laye meeting expected on April 5 if relations between Armenia and the West took a severe course. Now, that role has been given to Azerbaijan, "Erdogan's Turkey has serious problems with the West. Erdogan and Biden have serious differences. Erdogan was trying to settle relations with the West a minute ago. He will make new concessions to the West, which will be connected with Russia."
Speaking about the rumors of Armenia becoming a candidate for EU membership, the Turkologist said that full EU membership is far away for both Armenia and Turkey; moreover, the EU doors are closed for Turkey.
Minasyan also referred to Erdogan's statement that Turkey will pass the exam in Gaza as successfully as in Syria, Somalia, and Karabakh. "Erdogan's statement is populist. Gaza is not Karabakh," she said.
According to his observation, Russian-Turkish relations have developed quite serious cracks, and we should expect further aggravation in the near future.