«Բան է առաջարկվելու. Փաշինյանը, Բլինքենն ու Լայենը չեն հավաքվելու` սուրճ խմեն». Հովսեփ Խուրշուդյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը «Ազատ քաղաքացի» հկ ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանն է։
Նա անդրադարձել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում նախատեսված Եվրահանձնաժողովի նախագահ ֆոն դեր Լայենի, ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Բլինքենի հանդիպմանը, որտեղ պատրաստվում են քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները, որոնք նպաստելու են Հայաստանի զարգացմանը։
Խուրշուդյանի խոսքով՝ Փաշինյանը, Բլինքենն ու Ֆոն դեռ Լայենը չեն հավաքվելու՝ սուրճ խմեն. բան է առաջարկվելու։

"Something will be proposed. Pashinyan, Blinken, and Layen will not gather to drink coffee." Hovsep Khurshudyan (VIDEO)
Hovsep Khurshudyan, head of the Free Citizen NGO, is a guest of Radar Armenia's "Radar Chat" program.
He referred to the meeting of European Commission President von der Leyen, RA Prime Minister Pashinyan, and US Secretary of State Blinken scheduled for April 5 in Brussels. At this meeting, they will discuss ways of trilateral cooperation that will contribute to Armenia's development.
Khurshudyan says Pashinyan, Blinken, and von der Leyen won't have coffee gatherings. They will be offered something.
"Pashinyan "takes" the argument of mutual occupation from Aliyev's hands.
Russia has used Aliyev's regime as a blunt instrument against Armenia.
Armenia agreed to the West's plan.
For Zakharova, everything causes agitation.
If the opposition party sneezes, Zakharova will react.
"Russia knows that the political decision of Armenia's EU membership and withdrawal from the CSTO has been made."