«Ալիևին հասցրել են՝ սանկցիաներն անխուսափելի են դառնալու». Արման Բաբաջանյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը «Հանուն հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանն է։
Նա անդրադարձել է Մյունխենում տեղի ունեցած անվտանգության համաժողովին, խոսել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների, Արևմուտքում Հայաստանի վստահելի համբավի, ռուս-ադրբեջանական տանդեմի, ինչպես նաև ստեղծված իրավիճակից ելքերի մասին։
Բաբաջանյանի խոսքով՝ Մյունխենում չկար որևէ հստակ ուղերձ, որը կարող է կանխորոշել հակամարտության ելքը.
«Սա Ալիևը չէ, սա Ադրբեջանի քաշային կարգի վարքագիծ չէ։ Ալիևի՝ Մյունխենում գտնվելը ցույց է տալիս, որ առանց Արևմուտքի՝ Ադրբեջանը գոյություն ունենալ չի կարող։ ԱՄՆ և ԵՄ առանձին շրջանակներ Ալիևին հասցրել են՝ սանկցիաներն անխուսափելի են լինելու։ Ադրբեջանը նյարդային դիմակայունության թեստ է հայտարարել Հայաստանին»։
Նրա կարծիքով՝ մեր խնդիրներն ավելի շատ ներքին են, քան արտաքին, իսկ հարցին՝ ինչո՞ւ Բլինքենի միջնորդությամբ տեղի չունեցավ Փաշինյան-Ալիև հանդիպում, պարզաբանել է՝ Ալիևը խնդիր է տեսել.
«Ադրբեջանը բացառապես ՌԴ-ի թողտվությամբ գործելու ազատություն ունի։
ՌԴ-ի հաշվարկները, որ Ավդեևկան պետք է ընկներ մյունխենյան համաժողովի օրը, հակառակ էֆեկտ ունեցան։
Ռուսաստանն իր հայրենակիցների նկատմամբ ցեղասպանություն է իրականացնում։
Ռուսաստանն իրեն խոցված է համարում ՍՍՀՄ փլուզման փաստով։
Ռուսաստանն իր գործողությունների մեջ կանգ չի առնելու, իսկ Հայաստանն Արևմուտքում վստահելի համարում ունի»։

«До Алиева донесли, санкции станут неизбежными». Арман Бабаджанян (ВИДЕО)
Гостем программы " Радар Интервью " в студии "Radar Armenia" стал председатель партии "Во имя республики" Арман Бабаджанян.
Он коснулся состоявшейся в Мюнхене конференции по безопасности, рассказал об армяно-азербайджанских отношениях, надежной репутации Армении на Западе, российско-азербайджанском тандеме, а также путях выхода из сложившейся ситуации.
По словам Бабаджаняна, в Мюнхене не было четкого послания, которое могло бы предопределить исход конфликта.
« Это не тот Алиев, это не поведение азербайджанской весовой категории. Присутствие Алиева в Мюнхене показывает, что Азербайджан не может существовать без Запада. США и ЕС донесли до Алиева в отдельных кругах, что санкции будут неизбежны. «Азербайджан объявил Армении проверку на прочность ».
По его мнению, наши проблемы скорее внутренние, чем внешние, а на вопрос, почему встреча Пашиняна и Алиева не состоялась при посредничестве Блинкена, он пояснил: Алиев увидел в этом проблему.
« Азербайджан имеет право действовать только с разрешения Российской Федерации.
Расчеты России на то, что Авдеевка должна пасть в день Мюнхенской конференции, имели обратный эффект.