Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը «Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի» նախագահ Արմեն Սողոյանն է։
Նա անդրադարձել է հասարակության վրա առկա մարտահրավերների ազդեցությանը, անկախությունից առաջ և հետո հասարակության հոգեբանական իրավիճակին, ինչպես նաև խոսել այն մասին, թե ինչպես են էսկալացիաները ազդում մարդկանց վրա, և արդյոք հասարակությունն ինքնակազմակերպվելու հնարավորություն ունի, թե ոչ։
Սողոսյանի խոսքով՝ հասարակության շարժիչ ուժը, սկզբունքորեն, փոքր մասն է լինում. «Անկախացումից հետո մարդ-պետություն հարաբերություններում հակասություն առաջացավ, իսկ այսօր աշխարհում չկա ապահովության զգացում։ Հասարակությունն այսօր չափազանց խոցելի է և անկանխատեսելի»։
Նրա դիտարկմամբ՝ մերժելու շարժում առաջացնելն այնքան էլ դժվար չէ. «Պետք է հստակ լինի՝ քաղաքական գործիչ ես, բիզնեսմեն, թե մտավորական: Եթե ղեկավարին հակակշռելու մեխանիզմ չունես, փոխել պետք չէ»։
Անդրադառնալով անվտանգային խնդիրներին, որոնք հասարակության հոգեբանության վրա հատկապես այսօր ունեն լուրջ ազդեցություն, Սողոյանը նկատում է, որ այդպիսի խնդիր միշտ էլ եղել է, բայց հավատ կար, որ բանակը ուժեղ է, որ ՌԴ-ն դաշնակից է, որ պաշտպանված ենք․ «Սակայն 2020թ. մեր աչքը մտցրին, որ, ինչպես մենք էինք պատկերացնում, ՌԴ-ն մեր ընկերը չէ։

"Society is in a state of shock, vulnerable and unpredictable." Armen Soghoyan (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Chat" program is the president of the "Armenian Psychiatric Association," Armen Soghoyan.
He referred to the impact of existing challenges on society, the psychological situation of society before and after independence, and also talked about how escalations affect people and whether society has the opportunity to self-organize.
According to Soghosyan, the driving force of society is, in principle, a small part. "After independence, a contradiction arose in the relations between people and the state, and today, there is no sense of security in the world. Society today is highly vulnerable and unpredictable.
According to him, creating a rejection movement is not so difficult. "It should be clear whether you are a politician, a businessman, or an intellectual. You don't need to change if you don't have a mechanism to counterbalance the leader."
Referring to the security issues that severely impact society's psychology, Soghoyan notes that such a problem has always existed. Still, there was a belief that the army was strong, that the Russian Federation was an ally, and that we were protected. "However, in 2020, they brought to our attention that, as we imagined, the Russian Federation is not our friend.