«Ալիևը համարում է, որ ստանալու բան ունի, չի վազելու խաղաղություն կնքելու». Սուրեն Սուրենյանց (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ալիևը համարում է, որ ստանալու բան ունի, չի վազելու խաղաղություն կնքելու». Սուրեն Սուրենյանց  (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցն է։ Նա անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերություններին, մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագրի կնքման հավանականությանը, ՌԴ-Արևմուտք մրցակցությանը, պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության ազդեցությանը տարածաշրջանի և, հատկապես, Հայաստանի վրա։
Նրա խոսքով՝ Սյունիքով է պայմանավորված Հայաստանի աշխարհաքաղաքական նշանակությունը. «Հայ-ռուսական հարաբերությունները ինստիտուցիոնալ ճգնաժամի մեջ են։ Դրանք ամենաճգնաժամայինն են երրորդ հանրապետության պատմության մեջ։ Ռուսաստանի իշխանությունը լավ հաշվարկ ունի, որ Հայաստանը այլ տեղ գնալու ռեսուրս չունի։ Ռուսաստանը 2012-ից մեզ փոխանցում էր՝ նախապատերազմյան ստատուս-քվոյի երաշխավոր այլևս չի կարող լինել»։
Ռազմական համագործակցության մասին խոսելիս Սուրենյանցը նկատում է, թե չի երևում այն ճանապարհը, որով ֆրանսիական զենքը կարող է Հայաստան հասնել․ «Քանի Սև ծովի և Վրաստանի հարցը լուծված չէ, ֆրանսիական զենքը Հայաստան հասցնելու ճանապարհ չկա»։
Ինչ վերաբերում է մինչև տարեվերջ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հավանականությանը, կուսակցության նախագահը նախ արձանագրեց՝ Ադրբեջանի իշխանությունը համարում է, որ դեռևս ստանալու բան ունի. «Սպասել, որ Ալիևը վազելու է խաղաղության պայմանագիր կնքելու, պետք չէ։ Արևմուտքի և Իսրայելի համար Ադրբեջանն ավելի կարևոր գործընկեր է դառնում։ Ղարաբաղը հայաթափվեց, որի կանաչ լույսը վառվեց Պրահայի համաձայնությամբ։ «Զանգեզուրի միջանցքի» թեման փակ չէ։ Արևմուտքն առանձնապես դարդ չէր անում, երբ Ղարաբաղը հայաթափվում էր։ Խաղաղության գործընթացի մոդերատորը դառնալու է Սյունիքով անցնող տրանսպորտային հաղորդակցության վերահսկողը։ Հայաստանը պարտված երկիր է. խիստ թերահավատ եմ, որ Հայաստանը միայնակ է վերահսկելու տրանսպորտային հաղորդակցությունը»։

"Aliev considers that he has something to gain, he will not run to conclude peace.” Suren Surenyants (VIDEO)
The guest of Radar Armenia's "Radar Chat" program is Suren Surenyants, the chairman of the "Democratic Alternative" party. He referred to the Armenian-Russian relations, the possibility of concluding a peace treaty by the end of the year, the rivalry between the Russian Federation and the West, and the influence of the Palestinian-Israeli conflict on the region and, especially, on Armenia.
According to him, the geopolitical importance of Armenia is due to Syunik. "Armenian-Russian relations are in an institutional crisis. They are the most critical in the history of the third republic. The Russian government has a good estimate that Armenia does not have the resources to go elsewhere. Russia has been conveying to us since 2012 that it can no longer be a guarantor of the pre-war status quo."
While talking about military cooperation, Surenyants notices that the way by which French weapons can reach Armenia is not visible. "As long as the issue of the Black Sea and Georgia is not resolved, there is no way to deliver French weapons to Armenia."
Regarding the possibility of signing a peace agreement by the end of the year, the party chairman first noted that the government of Azerbaijan considers that it still has something to gain. "It is not necessary to wait for Aliyev to run to sign a peace agreement. Azerbaijan is becoming a more important partner for the West and Israel. Karabakh was depopulated, the green light of which was lit with the agreement of Prague. The "Zangezur Corridor" topic is not closed. The West did not particularly care when Karabakh was being depopulated. The moderator of the peace process will become the controller of transport communication passing through Syunik. Armenia is a defeated country. I am very skeptical that Armenia will control transport communication alone."