««Մադրիդյան սկզբունքներն» Ադրբեջանի կողմից՝ Հայաստանն ագրեսոր հռչակելու համար հիմք ստեղծեցին». Արման Մելիքյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
4 Նոյեմբերի, 20:00
Radar Armenia-ի «Radar զրույց» հաղորդաշարի հյուրը արտակարգ և լիազոր դեսպան, ԼՂ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանն է։ Նա անդրադարձել է ԼՂ անկմանը, նախորդ երեք տասնամյակի բանակցությունների, սխալների, 90-ականներին խաղաղություն հաստատելու հավանականությանը, «Մադրիդյան սկզբունքների», «Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում» հայտարարությունների, բայց 7 շրջանները տալու մասին բանակցությունների, ինչպես նաև ԼՂՀ-ն լուծարելու մասին Սամվել Շահրամանյանի ստորագրած փաստաթղթի ու ԼՂ բնակիչների՝ հայրենիք վերադառնալու հեռանկարի մասին։
Նրա խոսքով՝ բանակցություններից ԼՂ դուրս գալն օգնեց Ադրբեջանին խոսել, որ Հայաստանն օկուպացրել է իր տարածքները. «Ալիևը հմուտ խաղարկեց խնդիրը նաև այն առումով, որ Հայաստանն ինքն ասաց, որ փոխարինում է Արցախին բանակցային սեղանի մոտ։ «Մադրիդյան սկզբունքներն» Ադրբեջանի կողմից Հայաստանն ագրեսոր հռչակելու համար հիմք ստեղծեցին։ Իմ հրաժարականի պատճառներից մեկն անհամաձայնությունն էր Հայաստանի կողմից «Մադրիդյան սկզբունքների» ընդունմանը։ Մենք կխուսափեինք վերջին, նաև՝ 2020թ․ պատերազմներից, եթե 2004-05 թթ. Հայաստանի պետական մարմիններն այլ քաղաքական գիծ որդեգրեին»։

«Мадридские принципы» создали основу для того, чтобы Азербайджан объявил Армению агрессором». Арман Меликян (ВИДЕО)
В студии «Radar Armenia» гостем программы «Радар интервью» стал Чрезвычайный и Полномочный Посол, бывший министр иностранных дел НК Арман Меликян. Он упомянул роспуск Нагорного Карабаха, ошибки предыдущих трёх десятилетий переговоров, возможность установления мира в 90-е годы, «Мадридские принципы», заявление «Арцах никогда не будет частью Азербайджана»,  переговоры возвращения 7 регионов, а также о подписанном Самвелом Шахраманяном документе о роспуске НКР , и перспективе возвращения жителей Нагорного Карабаха на родину.
По его словам, выход Нагорного Карабаха из переговоров помог Азербайджану заявить, что Армения оккупировала его территории. Алиев умело разыграл проблему в том смысле, что сама Армения заявила, что заменяет Арцах за столом переговоров. «Мадридские принципы» создали для Азербайджана основание объявить Армению агрессором. Одной из причин моей отставки стало несогласие с принятием Арменией «Мадридских принципов». Мы бы избежали войны 2020 года, если в 2004-05 гг. Государственные органы Армении заняли бы другую политическую линию ».