Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է իրավագետ Արտաշես Խալաթյանը։
Նա անդրադարձել է Արցախում ստեղծված իրավիճակին, խոսել լուծումներից, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությունից, հայտնի դարձած «լավրովյան» նոր պլանի, ինչպես նաև Արևմուտքի նախաձեռնողականության, տարածաշրջանային շահերի մասին։
Նրա խոսքով՝ Արցախը պետք է անցնի գործողությունների արտակարգ ռեժիմի, բայց միևնույն ժամանակ նշում է՝ միայն Արցախի ու Ադրբեջանի միջև բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հարցը լուծել. «Ադրբեջանի նախագահը վաբանկ է գնում և բոլոր խաղաքարերը դնում մի գույնի վրա»։
Խալաթյանի կարծիքով՝ պետք է ինչ-որ տեղ դադարել խնայել ռուս խաղաղապահներին և լավ իմաստով սադրել Ադրբեջանի իշխանություններին․
«Ուզենք, թե չուզենք, մեր վերջին կռիվը տալու ենք. Ադրբեջանը գնում է այդ ուղղությամբ։ Արցախի ներկա ստատուս քվոն պահպանելու առաջին ընդդիմացողը Ռուսաստանն է»,- ասում է իրավագետ Արտաշես Խալաթյանը։

"The president of Azerbaijan is going to the risk." Artashes Khalatyan (VIDEO)
He referred to the situation in Artsakh, talked about solutions, the Stepanakert-Baku dialogue, the new "Lavrov" plan, and the West's initiative and regional interests.
According to him, Artsakh should switch to an emergency mode of operations. Still, at the same time, he notes that the issue can be resolved only through negotiations between Artsakh and Azerbaijan. "The president of Azerbaijan goes to the risk and puts all the pieces on one suit."
According to Khalatyan, it is necessary to stop sparing the Russian peacekeepers somewhere and provoke the Azerbaijani authorities in a good way.
"Whether we like it or not, we will fight our last fight. Azerbaijan is going in that direction. Russia is the first opponent of maintaining the current status quo of Artsakh," says lawyer Artashes Khalatyan.