Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Հանուն հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանը։ Նա անդրադարձել է Արցախում ստեղծված իրավիճակին, խոսել ռուսական կողմի անելիքների, անգործության, Ադրբեջանի հետ համագործակցության, Արցախում ներքաղաքական խմորումների, ինչպես նաև Արևմուտքի հետ Հայաստանի ակնկալիքների ու սպասելիքների մասին։
Նրա խոսքով՝ Արցախում ստեղծված իրավիճակն ունի հստակ հեղինակներ, իսկ խաղաղության օրակարգ՝ նշանակում է անողոք պայքար ընդդեմ խաղաղության թշնամիների. «Ռուսական հարթակ՝ նշանակում է Լավրովի օրակարգ։ Ունենք նոյեմբերի 9-ով ֆիքսված կոնֆլիկտի նոր երկրաչափություն»։
Մեհրաբյանի բնորոշմամբ՝ անկարող Ռուսաստանը պետք է փոխվի որևէ կարող կոնտինգենտով. «Ռուս խաղաղապահները կուշտ են. հացը թափելու, բայց բնակչությանը չտալու արգելք կա։ Ռուսաստանը ոչ միայն չկարողացող է, այլ նաև՝ չկամեցող»։
Անդրադառնալով Արևմուտքից մեր սպասելիքներին՝ Մեհրաբյանը նկատում է․ «Արևմուտքն անվճար չի բացելու Լաչինի միջանցքը։ Ռուսաստանը պրոբլեմ լուծող չէ. ինքն է պրոբլեմ, որը պետք է լուծի Հայաստանը։ Պուտինի ոտքը պիտի կտրվի Հայաստանից. պետք է վավերացնել Հռոմի ստատուտը»։

"Putin's leg will be cut off from Armenia. must ratify the Rome Statute". Ruben Mehrabyan (VIDEO)
Ruben Mehrabyan, vice president of the "For the Republic" party, is the "Radar Chat" program guest at the Radar Armenia booth. He referred to the situation in Artsakh and spoke about the Russian side's actions, inaction, cooperation with Azerbaijan, internal political turmoil in Artsakh, and Armenia's expectations and expectations with the West.
According to him, the situation created in Artsakh has clear authors, and the peace agenda means a relentless fight against the enemies of peace. "Russian platform means Lavrov's agenda. We have a new geometry of the conflict fixed on November 9."
According to Mehrabyan, a competent contingent should replace an incompetent Russia. "Russian peacekeepers are fed up. There is a ban on throwing away the bread, but not giving it to the population. Russia is not only unable, but also unwilling."
Referring to our expectations from the West, Mehrabyan notes: "The West will not open the Lachin Corridor for free. Russia is not a problem solver. it is a problem that Armenia should solve. Putin's leg will be cut off from Armenia. the Rome Statute must be ratified."