ԱԳՆ-ների վերջին հանդիպմանը կատաստրոֆիկ, ոչ հայանպաստ դիրքորոշումներ փաթաթվեցին Հայաստանի վզին. Գուրգեն Սիմոնյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանը։ Նա անդրադարձել է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան տեղափոխված Վագիֆ Խաչատրյանին անցակետից առևանգելուն, Հայաստանից ուղարկված հումանիտար օգնության կարևորությանը, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությանը, հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների խնդիրներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ից Հայաստանի ակնկալիքներին և դրանց իրականացման համար արվող քայլերին։
Նրա խոսքով՝ արցախցու առևանգումը պետք չէ կապել Հայաստանից հումանիտար օգնություն ուղարկելու հետ, իսկ հումանիտար օգնություն ուղարկելը վերջին շրջանում հայկական կողմի ամենախելամիտ քայլն էր։ Քաղաքագետի կարծիքով՝ հիմա էլ է պատերազմ, և այն Ադրբեջանի կատարյալ պարտությամբ է ավարտվելու։
Խոսելով տարածաշրջանի կայունության մասին՝ Սիմոնյանն ասաց, որ այս հարաբերական կայունությունը ԱՄՆ-ի դիվանագիտական հովանոցն է։ Խոսելով մոսկովյան հարթակում ԱԳ նախարարների հանդիպման մասին՝ նա նշեց. «ԱԳՆ-ների վերջին հանդիպմանը կատաստրոֆիկ, ոչ հայանպաստ դիրքորոշումներ փաթաթվեցին Հայաստանի վզին»։

At the last meeting of Foreign Ministers, catastrophic, non-pro-Armenian positions were wrapped around Armenia's neck; Gurgen Simonyan (VIDEO)
Political scientist Gurgen Simonyan is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the abduction of Vagif Khachatryan, who was transferred from Artsakh to Armenia with the mediation of the ICRC, the importance of humanitarian aid sent from Armenia, the Stepanakert-Baku dialogue, the problems of Armenian-Russian alliance relations, as well as Armenia's expectations from the United States and the steps taken to implement them.
According to him, the abduction of an Artsakh citizen should not be connected with sending humanitarian aid from Armenia, and sending humanitarian aid was the most reasonable step of the Armenian side recently. According to the political scientist, there is still a war, and it will end with the complete defeat of Azerbaijan.
Regarding the region's stability, Simonyan said that this relative stability is under the diplomatic umbrella of the USA. He mentioned the meeting of foreign ministers on the Moscow platform. "At the last meeting of Foreign Ministers, catastrophic, non-Armenian positions were wrapped around Armenia's neck."