Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանը։ Նա անդրադարձել է շաբաթ օրը Բրյուսելում կայացած Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպամանն ու արդյունքներին, խոսել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ-ների հայտարարությունների, Թուրքիայի՝ դեպի Արևմուտք ուղղությամբ գնալու միտման, Արցախի և Հայաստանի հարցում Թուրքիայի ու Ադրբեջանի դիրքորոշումներում տարբերությունների, ռուսական խաղաղապահների տեղակայման ժամկետի ավարտից հետո Արցախից դուրս գալու, ինչպես նաև այն հարցերի մասին, թե ինչ է ակնկալում Արևմուտքը, որպեսզի ավելի շատ աջակցություն ցույց տա Հայաստանին։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը շտապում է նորից գնդակը ետ վերցնել իր դաշտ՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ տարածաշրջանային հարցերում Թուրքիայի շահերն ամբողջությամբ չեն համընկնում Ադրբեջանի շահերին. «Թուրքիային պետք չէ դուրս մղված վիճակ տարածաշրջանի հայկական հատվածից»։
Անդրադառնալով ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությանը, որը տարածվեց հենց բրյուսելյան բանակցությունների ժամանակ, Խուրշուդյանը հարց է հնչեցրել, թե ի՞նչ կապ ունի ՌԴ պատասխանատվությունը, եթե այն ժամանակ էլ, հիմա էլ Ռուսաստանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարությունը ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների խարխլման հետևանք է։ «Մենք ժամանակ շահելու խնդիր ունենք, որպեսզի Արևմուտքի օգնությամբ բալանսը վերականգնենք։ Միջազգային հանրությունն ասում է՝ Արցախում ապրող հայերը պետք է հատուկ իրավունքներ ունենան»։

Hovsep Khurshudyan, head of the "Free Citizen" NGO, is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the Pashinyan-Aliev-Michel tripartite meeting held in Brussels on Saturday and its results, spoke about the statements of the foreign ministries of Russia and Azerbaijan, Turkey's tendency to move towards the West, the differences in the positions of Turkey and Azerbaijan on Artsakh and Armenia, after the end of the deployment of Russian peacekeepers. About the withdrawal from Artsakh and the questions of what the West expects to show more support to Armenia.
According to him, Russia is in a hurry to take the ball back to its court, at the same time noting that Turkey's interests in regional issues do not entirely coincide with Azerbaijan's interests, "Turkey does not need a state pushed out of the Armenian part of the region."
Referring to the statement of the Russian Foreign Ministry, which was released during the Brussels negotiations, Khurshudyan raised the question of what is the responsibility of the Russian Federation if both then and now Russia recognizes the territorial integrity of Azerbaijan. According to him, the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan is a consequence of the deterioration of Russian-Azerbaijani relations, "We have a problem of gaining time to restore the balance with the help of the West. The international community says that Armenians living in Artsakh should have special rights."