«Բրյուսելում մեկ շաբաթ շուտ տեղի ունեցող հանդիպումը կապ ունի տարածաշրջանում գործընթացների հետ». Արման Աբովյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Բրյուսելում մեկ շաբաթ շուտ տեղի ունեցող հանդիպումը կապ ունի տարածաշրջանում գործընթացների հետ». Արման Աբովյան  (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքական վերլուծաբան Արման Աբովյանը։ Նա անդրադարձել է վաղը Բրյուսելում կայանալիք Ալիև-Փաշինյան-Միշել հանդիպմանը, հայ-ադրբեջանական, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում գերտերությունների դերին ու ազդեցությանը, Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսությանը, խոսել «Հայաքվե»-ի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի գործողությունների վրա Հայաստանի ներքաղաքական պրոցեսների ազդեցության, ինչպես նաև Արցախում այսօր մեկնարկած անժամկետ շարժման մասին։
Վերլուծաբանի կարծիքով՝ Ադրբեջանը չունի քաղաքական անկախություն, քանի որ մի քանի տիրոջ ծառա է։ Անդրադառնալով վաղը կայանալիք Փաշինյան-Ալիև-Միշել հանդիպմանը՝ նա նկատեց, որ դժվար է այդ գործընթացը բանակցություններ անվանել. «Բրյուսելում մեկ շաբաթ շուտ հանդիպումը կապ ունի տարածաշրջանում կատարվող գործընթացների հետ։ Երբ կտրում ես տարածաշրջանային տորթը, տեսնում ես՝ համով մասերը մերը չեն»։
Արման Աբովյանի խոսքով՝ իրենց գործողություններում Ադրբեջանն ու Թուրքիան երբեք չեն հիմնվել Հայաստանի ներքաղաքական պրոցեսների վրա։ Ըստ նրա՝ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար «Հայաքվեն» ակտիվ գործողությունների պատճառ չի կարող լինել։ Աբովյանը վստահ է՝ շատ բան կախված է մեծ խաղացողների աշխարհաքաղաքական շահերից․ «ՌԴ-ին, Իրանին, Չինաստանին ու Հնդկաստանին ձեռնտու է, որ մենք լինենք տարածաշրջանում»։

"The meeting taking place a week earlier in Brussels is related to the processes in the region;" Arman Abovyan (VIDEO)
Political analyst Arman Abovyan is the "Radar Chat" program guest at the Radar Armenia booth. He referred to the Aliyev-Pashinyan-Michel meeting to be held tomorrow in Brussels, the role and influence of the superpowers in settlement of Armenian-Azerbaijani, Armenian-Turkish relations, the Stepanakert-Baku direct dialogue, spoke about the influence of Armenia's internal political processes on the actions of "Hayakve", Azerbaijan and Turkey. , as well as about the indefinite movement started today in Artsakh.
According to the analyst, Azerbaijan does not have political independence because it is a servant of several masters. Referring to the Pashinyan-Aliev-Michel meeting to be held tomorrow, he noted that it is difficult to call that process a negotiation, "The meeting in Brussels a week earlier is related to the processes taking place in the region. When you cut the regional cake, you see that the parts with taste are not ours."
According to Arman Abovyan, Azerbaijan, and Turkey have never relied on Armenia's internal political processes in their actions. According to him, the "Request" cannot be a reason for active actions for Azerbaijan and Turkey. Abovyan is sure that a lot depends on the geopolitical interests of big players, "It is beneficial for the Russian Federation, Iran, China, and India that we are in the region."