Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։ Նա անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Վաշինգտոնում և այլ հարթակներում ընթացող բանակցություններին, խոսել դրանց անարդյունավետության, Արցախի հարցի կարգավորման ուղղությամբ աշխատանքների, ինչպես նաև Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսության հնարավորության մասին։
Սուրենյանցի կարծիքով՝ Ռուսաստանի համար մեր տարածաշրջանը հետնաբակ է․ «Աշխարհում չկա որևէ երկիր, բացի Ռուսաստանից, որ Ղարաբաղ զորք ուղարկելու մտադրություն ունի։ Աշխարհի որևէ երկիր հանուն Արցախի չի համարձակվի հակադրվել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ»։
Խոսելով Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսության մասին՝ Սուրենյանցը նկատել է, որ եթե այդ բանակցություններում չլինի երաշխավորների ինստիտուտը, կնշանակի, որ Ստեփանակերտը Բաքվի ողորմածությանն է հանձնվելու։

Suren Surenyants, the chairman of the "Democratic Alternative" party, is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the ongoing negotiations in Washington and other platforms for the settlement of Armenian-Azerbaijani relations, spoke about their ineffectiveness, the work on the settlement of the Artsakh issue, as well as the possibility of a direct dialogue between Stepanakert and Baku.
According to Surenyants, our region is a backyard for Russia. "There is no country in the world, except Russia, that intends to send troops to Karabakh. No country in the world will dare to oppose Turkey and Azerbaijan for the sake of Artsakh."
Speaking about the direct dialogue between Stepanakert and Baku, Surenyants noticed that if there is no guarantor institution in those negotiations, it will mean that Stepanakert will be at the mercy of Baku.