Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը։ Նա անդրադարձել է Վաշինգտոնում կայացած հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների երկրորդ փուլի արդյունքներին, մինչև տարեվերջ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման և Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ երկխոսության հավանականությանը, ինչպես նաև Հայաստանի իշխանությունների՝ տարածաշրջանում ուժային բալանսը հավասարակշռելուն ուղղված գործողություններին։
Բադալյանի կարծիքով՝ Ռուսաստանը ոչ լուռ համաձայնությամբ թույլ է տալիս, որ Արևմուտքն իր ձեռքում պահի բանակցությունների կծիկն՝ այդ կերպ պատասխանատվությունն ինչ-որ իմաստով թողնել նրա վրա․ «Ինչպես ֆուտբոլային մեկնաբաններ են ասում, փորձում է երկրորդ համարով խաղալ, քանի որ առաջինով խաղալու կարողություն չունի»։
Ըստ Բադալյանի՝ տեսանելի ապագայում Ադրբեջանի և Արցախի միջև շփում իրատեսական չէ․ «Պետք է ձևավորել պատասխանատուների բազմազան դաշտ։ Արտաքին դաշտում մեկը չի կարող լինել Կովկասի անվտանգության, խաղաղության պատասխանատուն։ Այսօր մեկ դերակատարը, նույնիսկ՝ Միացյալ Նահանգները, ի վիճակի չէ Կովկասում ապահովել լիարժեք խաղաղություն»,- նկատել է քաղաքական մեկնաբանը։

"One actor, even the USA, is not able to ensure peace in the Caucasus;" Hakob Badalyan (VIDEO)
Political commentator Hakob Badalyan is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the results of the second round of negotiations for the settlement of Armenian-Azerbaijani relations held in Washington, the possibility of signing a peace agreement and a direct Baku-Stepanakert dialogue by the end of the year, as well as the actions of the Armenian authorities aimed at balancing the balance of power in the region.
According to Badalyan, Russia does not tacitly agree to allow the West to hold the negotiation coil in its hands, leaving the responsibility to it, "As football commentators say, he tries to play as number two because he can't play as number one."
According to Badalyan, contact between Azerbaijan and Artsakh is unrealistic in the foreseeable future, "It is necessary to form a diverse field of responsible people. In the external field, one person cannot be responsible for the security and peace of the Caucasus. Today, one actor, even the United States, cannot ensure full peace in the Caucasus," the political commentator noted.