«Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսությամբ հնարավոր է հասնել Արցախի փաստացի սուվերենության». Էդգար Առաքելյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է քաղաքագետ Էդգար Առաքելյանը։ Նա անդրադարձել է Արցախի ու Հայաստանի շուրջ զարգացումներին, խոսել Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության, խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վրա Ռուսաստանում կատարվող իրադարձությունների ազդեցության մասին։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանում վերջին իրադարձություններն Ալիևին և Էրդողանին համոզեցին, որ Արցախի հարցում ապագայի ծրագրեր կապել ռուսական կողմի հետ՝ հեռանկարային չէ․ «Իսկ Էրդողանի աջակցությունը Պուտինին բարոյական աջակցություն էր, բարոյական ժեստ»։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված բանակցություններին՝ Առաքելյանը նշեց, որ արևմտյան հարթակում ընթացող գործընթացները Արցախին տալիս են որոշակի սուբյեկտայնություն։ Նա հավելում է, որ Արցախը պետք է ձևակերպի լուծման իր տարբերակները․ «Արցախյան հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային վեճ չէ, այլ արցախահայության անվտանգության և իրավունքների խնդիր։ Ստեփանակերտ-Բաքու ուղիղ երկխոսությամբ հնարավոր է բանակցել և հասնել Արցախի փաստացի սուվերենության»,- գտնում է քաղաքագետ Էդգար Առաքելյանը։

"With the Stepanakert-Baku dialogue, it is possible to achieve the actual sovereignty of Artsakh;" Edgar Arakelyan (VIDEO)
Political scientist Edgar Arakelyan is the guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth. He referred to the developments around Artsakh and Armenia and discussed the influence of the events in Russia on the Stepanakert-Baku dialogue and peace treaty negotiations.
According to him, the recent events in Russia convinced Aliyev and Erdogan that it is not forward-looking to connect plans with the Russian side regarding Artsakh, "And Erdogan's support for Putin was a moral support, a moral gesture."
Regarding the negotiations to settle Armenian-Azerbaijani relations, Arakelyan noted that the processes taking place on the Western platform give Artsakh a particular subjectivity. He adds that Artsakh should formulate its solution options, "The Artsakh conflict is not a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan, but a problem of security and rights of Artsakh Armenians. With a direct dialogue between Stepanakert and Baku, it is possible to negotiate and achieve the de facto sovereignty of Artsakh," says political scientist Edgar Arakelyan.