Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է Ազգային դիմակայունության հայկական ինտիտուտի հիմնադիր, քաղ. գիտ. թեկնածու Գևորգ Մելիքյանը։ Նա անդրադարձել է ԵԽԽՎ-ում ընդունված «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևին։
- ԵԽԽՎ-ն քվեարկությամբ ընդունեց «Լաչինի միջանցքով ազատ անվտանգ մուտքի ապահովումը» բանաձևը, որն հստակ արձանագրում է՝ Լաչինի միջանցքով չկա ազատ և անվտանգ տեղաշարժ։ Սա ինչ է փոխելու ստեղծված իրավիճակում, եթե հաշվի առնենք, որ Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարել ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի կայացրած վճիռը։
- Այստեղ երկու պատասխան կա։ Առաջին պետք է հասկանանք՝ ընդհանրապես նման տիպի փաստաթղթերը, բանաձևերը, զեկույցները արդյոք պարտադիր բնույթ են կրում, և արդյոք պետությունները պարտավոր են կատարել դրանք։ Եվ երկրորդը՝ իրական դաշտում ինչպես է դա առանձնանում։ Պետությունները պարտավոր չեն։ Սա և լավ լուր է, և վատ։ Այսինքն, եթե ուղղված է քո պետության դեմ՝ դու կարող ես չկատարել, եթե ուղղված է այլ պետության դեմ, ապա դու ցանկանում ես, որ ինքը կատարի։ Բայց որևէ մեխանիզմ գոյություն չունի, որ կարողանար ստիպել պետություններին՝ իրականացնել այդ փաստաթղթերի բովանդակությունը, քանի որ դրանք, ըստ էության, ավելի շատ ռեկոմենդացիոն բնույթ են կրում։

The PACE resolution is problematic. Gevorg Melikyan (VIDEO)
The guest of the "Radar Chat" program at the Radar Armenia booth is the founder of the Armenian Institute of National Resistance, poli. science candidate Gevorg Melikyan. He referred to the resolution "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor" adopted at the PACE.
- The PACE adopted the resolution "Ensuring free and safe access through the Lachin Corridor" by vote, which clearly states that there is no free and safe movement through the Lachin Corridor. What will this change in the current situation if Azerbaijan still needs to fulfill the decision made by the International Court of Justice of the United Nations?
- There are two answers here. First, we need to understand whether documents, resolutions, and reports of this type are mandatory in general and whether the states are obliged to implement them. And secondly, how does it stand out in the real world? States are not obliged. This is both good and bad news. In other words, if it is directed against your state, you may not fulfill it; if it is directed against another state, you want it to achieve it. But no mechanism could force the states to implement the contents of these documents because they are, in fact, more of a recommendatory nature.