«Հայկական կողմերի խնդիրն է՝ առաջարկել ներկայացուցիչներ, որոնք ընդունելի կլինեն Բաքվի կողմից». Բորիս Նավասարդյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը։ Նա անդրադարձել է քիշնևյան բանակցություններին, խոսել Բաքու-Ստեփանակերտ ուղիղ երկխոսության, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, ինչպես նաև Ռուսաստան-Արևմուտք հարթակների արդյունավետության մասին։
- Հաշվի առնելով Ալիևի վերջին հայտարարությունները՝ որքանո՞վ է իրատեսական, որ Բաքուն ու Ստեփանակերտն, ի վերջո, բանակցությունների գնան։ Եթե օրակարգում նման հարց կա, ինչու՞ միջազգային հանրությունը կողմերին չի նստեցնում բանակցային սեղանի շուրջ։
- Ինչպես նշեցի, երևի դա ամենաբարդ հարցն է՝ բանակցությունների ձևաչափը։ Ով ում հետ է խոսելու։ Կարծես, Բաքվի պահով խնդիր չկա։ Բաքուն կարող է լիազորել իր նույն պատգամավորին, ով մասնակցել է նախորդ հանդիպմանը, կարող է մեկ այլ պաշտոնյայի հանձնարարել, բայց պարզ չէ՝ ով է խոսելու հայկական կողմից, և այստեղ բարդությունները բավական մեծ են՝ հաշվի առնելով, որ դա չի կարող այլևս լինել Հայաստանի ներկայացուցիչը։ Այստեղ Բաքուն ունի փաստարկներ, որոնք հենվում են հայկական կողմի կամ կողմերի սխալների վրա։ Բաքուն, օրինակ, կարող է հայտարարել, որ Ստեփանակերտի քաղաքական վերնախավը լուրջ հակասությունների մեջ է Երևանի հետ, և այստեղ Երևանը խոսելու տեղ չունի, քանի որ ինչ ասի Երևանի ներկայացուցիչը, չի համապատասխանում Արցախում ապրողների դիրքորոշումների հետ։ Մայիսի 28-ի հայտարարությունը նշանակում է, որ Արցախի ներկայիս ղեկավարները նույնպես ընդունելի չեն Բաքվի համար։
Ալիևը իր խոսքերից  հետ չի կանգնելու։ Այսօր հայկական կողմի կամ կողմերի կարևորագույն խնդիրն է՝ առաջարկել այնպիսի ներկայացուցիչների, որոնք պետք է որ ընդունելի լինեն, և որոնց դեմ որևէ փաստարկ Բաքուն չի կարողանա ներկայացնել։ Շատ կարևոր է, որ այդպիսի ներկայացուցիչներ ձևավորվեն Արցախում տեղի ունեցող հասարակական-քաղաքական զարգացումների արդյունքում։

"The task of the Armenian parties is to propose representatives who will be acceptable to Baku;" Boris Navasardyan (VIDEO)
Boris Navasardyan, President of the Yerevan Press Club, is the "Radar Chat" program guest at the Radar Armenia booth. He referred to the Chisinau negotiations and spoke about the Baku-Stepanakert direct dialogue, the signing of the peace treaty, and the effectiveness of Russia-West platforms.
- Considering Aliyev's latest statements, how realistic is it that Baku and Stepanakert will eventually go to negotiations? If there is such a question on the agenda, why doesn't the international community sit the parties at the negotiating table?
- As I mentioned, it may be the most complicated issue in the format of the negotiations. Who will talk to whom? There is no problem at the moment in Baku. Baku can authorize the same deputy who participated in the previous meeting and assign another official. Still, it needs to be clarified who will speak from the Armenian side, and here the complications are pretty big, considering that it can no longer be the representative of Armenia. Here, Baku has arguments based on the mistakes of the Armenian side or sides. Baku, for example, can announce that the political elite of Stepanakert is in serious conflict with Yerevan, and here Yerevan has no place to speak because what the representative of Yerevan says does not correspond to the positions of those living in Artsakh. The statement of May 28 means that the current leaders of Artsakh are also unacceptable to Baku.
Aliyev will not back down from his words. Today, the most crucial task of the Armenian side or parties is to propose such representatives who should be acceptable and against whom Baku will not be able to present any arguments. Such representatives must be formed as a result of the social and political developments taking place in Artsakh.