«Այս տարի կանխատեսվում է միջինից ցածր ծիրանի բերք». Արման Խոջոյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը։ Նա անդրադարձել է այս տարվա առջին եռամսյակում գյուղատնտեսության ոլորտում արձանագրված 1,4% տնտեսական աճին, խոսել ոլորտի խնդիրներից, գարնան սկզբին ցրտահարության և կարկուտի վնասների, բերքատվության, վերամշակվող գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման ծավալների նվազման, մարտահրավերներին դիմակայելու և պետության կողմից իրականացվող մի շարք ծրագրերի մասին։
- Դուք խոսեցիք գարնան սկզբի անձրևների ու կարկուտի մասին։ Բերքը, հատկապես ծիրանի բերքը ի՞նչ վնասներ է կրել։ Պնդում են, թե ծիրան չկա։ Որքանո՞վ են այս տեղեկությունները համապատասխանում իրականությանը։
- 2022թ․ ծիրանի արտահանման ծավալը կազմել է 41.000 տոննա։ Այն 2021 թվականից ավել է շուրջ 6.000 տոննայով։ 2023 թվականին այդ բոլոր կլիմայական դրսևորումներն, իհարկե, իրենց բացասական ազդեցությունն են ունեցել։ Այս պահի նախնական կանխատեսումներով՝ այս տարի լինելու է միջինից մի փոքր ավելի ցածր բերք։

«В этом году прогнозируется урожай абрикосов ниже среднего». Арман Ходжоян (ВИДЕО)
Гость программы " Радар Интервью " в студии Radar Armenia заместитель министра экономики Арман Ходжоян. Он упомянул о 1,4% экономическом росте, зафиксированном в аграрном секторе в первом квартале этого года, рассказал о проблемах отрасли, ущербе от заморозков и града в начале весны, снижении урожайности, объемах экспорта переработанной сельскохозяйственной продукции, стоящих перед нами вызовами и рядом программ, реализуемых государством.
- Вы говорили о дождях и граде в начале весны. Какой ущерб был нанесен урожаю, особенно урожаю абрикоса? Утверждают, что абрикоса нет. Насколько правдива эта информация?
- В 2022 г. объем экспорта абрикоса составил 41 000 тонн. Это больше показателя 2021 года на 6000 тонн. В 2023 году климатические проявления, безусловно, имели свое негативное влияние. Предварительные прогнозы на данный момент говорят о том, что урожай в этом году будет чуть ниже среднего.