«Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի ներկայությունը սողացող օկուպացիա է». Արտաշես Խալաթյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է իրավագետ Արտաշես Խալաթյանը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի առջև ծառացած մարտահրավերներին, խոսել Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնության բացման արարողության ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի քաղաքական ազդեցության մասին։
Նրա խոսքով՝ խաղաղության պայմանագրի մոսկովյան տեսլականը Հայաստանից առավելագույն զիջումներ ստանալն է, իսկ տեսանելի ապագայում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր չի ստորագրվի։
Անդրադառնալով նախորդ շաբաթ Տեղ գյուղում տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական բախմանը՝ Խալաթյանը նկատեց, որ կան չհերքված տեղեկություններ, որ ռուսները չեն թողել ԵՄ դիտորդներին գյուղ մտնել։
Իրավագետը ստեղծված իրավիճակում անընդունելի է համարում ՀԱՊԿ առաքելության ներկայությունը Հայաստանում։ Նրա դիտարկմամբ՝ այդ ներկայությունը սողացող օկուպացիա է։

Юрист Арташес Халатян стал гостем программы «Радар Интервью» в студии Radar Armenia. Он коснулся проблем, стоящих перед Арменией и Нагорным Карабахом, рассказал о политическом значении инцидента, произошедшего во время церемонии открытия чемпионата Европы по тяжелой атлетике.
По его словам, Москва видит мирный договор в том, чтобы добиться от Армении максимальных уступок, и в обозримом будущем мирный договор между Арменией и Азербайджаном подписан не будет.
Касаясь армяно-азербайджанского конфликта, произошедшего на прошлой неделе в селе Тех, Халатян отметил, что есть неопровержимые сообщения о том, что русские не пустили в село наблюдателей ЕС.
Юрист считает неприемлемым в сложившейся ситуации присутствие миссии ОДКБ в Армении. По его словам, это присутствие — ползучая оккупация.