«Ռուսները, բլոկադան օգտագործելով, Արցախում զբաղված են փող աշխատելով». Ռուբեն Մեհրաբյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Մեհրաբյանը։ Նա անդրադարձել է վերջին շաբաթվա ընթացքում Արցախի շուրջ զարգացումներին, ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ելքերին, ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ միջազգային դերակատարներին  ու այս համատեքստում Ռուսաստանի անգործությանն ու ոչ դաշնակցային պահվածքին։
- Ռուսներն ասում են, որ առանց Ադրբեջանի համաձայնության հնարավոր չէ, որ Արցախում միջազգային դիտորդներ գնան։ Առանց Ադրբեջանի համաձայնության դա հնարավո՞ր է։
- Ինչու՞ են ռուսներն այդպես ասում, որովհետև դրանով թև ու թիկունք են տալիս Ադրբեջանին և փակում Արցախի բերանը, որպեսզի շարունակեն գնալ Վոլկովի մոտ՝ անհասկանալի թեմաներով խոսելու։ Ինչի համար, որովհետև ադրբեջանցիներին ռուսներն են խոստացել, որ արցախցիներին բերման կենթարկեն իրենց դուռը։ Սա է տեղի ունենում։ Հիմա արցախցիները, եթե դա չեն հասկանում դա և այն, որ խոսքը միջազգային փաստահավաք առաքելություն Արցախ ուղարկելու մասին է, և եթե Արցախը դրա մասին չի խոսում, ոչ մի առաքելություն էլ չի գա, և այդպես էլ կմնան անհասկանալի ապագայով։ Էս էին ուզում։ Իսկ ռուսներն էլ, ըստ չհերքված տեղեկությունների, այնտեղ զբաղված են փող աշխատելով՝ բլոկադան օգտագործելով և իրենց տեխնիկան կոմերցիոն հիմունքներով տարբեր բիզնեսների մեջ մասնակից դարձնելով։

"The Russians, using the blockade, are busy making money in Artsakh," Ruben Mehrabyan (VIDEO)
Ruben Mehrabyan, vice president of the "For the Republic" party, is the "Radar Chat" program guest at the Radar Armenia booth. He referred to the developments around Artsakh in the last week, the ways out of the existing situation, the international actors regarding the Nagorno-Karabakh problem, and Russia's inaction and non-allied behavior in this context.
- The Russians say that it is only possible for international observers to go to Artsakh with Azerbaijan's consent. Is it possible without the agreement of Azerbaijan?
- Why do the Russians say that? Because of this, they give Azerbaijan a wing and a back and close Artsakh's mouth to continue going to Volkov to talk about incomprehensible topics. Why? Because the Russians promised the Azerbaijanis that they would bring the Artsakh citizens to their door. This is what happens. Now, if the people of Artsakh need help understanding this and the fact that we are talking about sending an international fact-finding mission to Artsakh, and if Artsakh does not talk about it, no task will come. They will remain so with an unclear future. This is what they wanted. And the Russians, according to undisputed information, are busy making money there, using the blockade and making their equipment a participant in various businesses on a commercial basis.