«Այսօր երանի ենք տալիս նոյեմբերի 9-10-ի փաստաթղթին». Էդուարդ Շարմազանով (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանի և ԼՂ անվտանգության խնդիրներին, խոսել բանակցային գործընթացի, իշխանություն-ընդդիմություն երկխոսության մասին։
- Եթե ընդդիմության շարժումը հաղթեր, և դուք կամ մեկ ուրիշը գար իշխանության, ի՞նչ կփոխվեր՝ առկա իրողությունները հաշվի առնելով։ Օրինակ, Ալիևը խոսում է Զանգեզուրի միջանցքի մասին։
- «Եթե»-ներով հարցերին չեմ պատասխանում, բայց մի բան կարող եմ ասել, որ նոյեմբերի 10-ին էլ ասել եմ․ Նիկոլ Փաշինյանի մնալու պարագայում մենք նորանոր կորուստներ ենք ունենալու և երանի ենք տալու նոյեմբերի 9-10-ի փաստաթղթին։ Այսօր մենք երանի ենք տալիս այդ վիճակին, որովհետև նոյեմբերի 9-10-ի փաստաթղթով Գորիս-Կապան ճանապարհի 21 կմ-ը մերն էր, Սև լիճը մերն էր, Հայաստանի 150 կմ² տարածքի օկուպացիա չկար, Լաչինը, Սուսը, Աղավնոն մերն էին, հայաբնակ, իսկ այսօր այնտեղ թուրքեր են։ Նոյեմբերի 9-10-ի ժամանակ Ադրբեջանը տարածքների նոր պահանջ չէր ներկայացնում Հայաստանին, և նոյեմբերի 9-10-ի օրը միջազգային հանրությունը խոսում էր ինքնորոշման իրավունքից։

«Сегодня мы понимаем документ от 9-10 ноября был благодатью». Эдуард Шармазанов (ВИДЕО)
Гость программы "Радар Интервью " в студии Radar Armenia  - член Генеральной Ассамблеи РПА, бывший вице-спикер Национального Собрания Эдуард Шармазанов. Он затронул вопросы безопасности Армении и Нагорного Карабаха, рассказал о переговорном процессе, диалоге власти и оппозиции.
- Если бы победило оппозиционное движение, и к власти пришли бы вы или кто-то другой, что изменилось бы, учитывая существующие реалии? Например, Алиев говорит о Зангезурском коридоре.
- Я не отвечаю на вопросы с "если", но могу повторить то, что сказал 10 ноября. Если Никол Пашинян останется, нас ожидают новые потери, и документ подписанный от 9-10 ноября ,покажется нам не таким уж плохим. Сегодня мы наблюдаем именно эту ситуацию, потому что согласно документу от 9-10 ноября, 21 км дороги Горис-Капан были нашими, озеро Сев было нашим, не было оккупации 150 км² территории Армении, Лачин, Сус, Агавно были наши, населенные армянами, а сегодня там турки. 9-10 ноября Азербайджан не предъявлял Армении новых территориальных претензий, и 9-10 ноября международное сообщество все еще говорило о праве на самоопределение.