Ընդդիմությունը վստահություն է հայտնում վարչապետին՝ անվստահության գործընթաց չսկսելով. Էդգար Ղազարյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը։ Նա անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում տիրող իրավիճակին, խոսել ընդդիմության անելիքների մասին։
- Այսօր ընդդիմությունն ի՞նչ պետք է անի, որ չի անում։
- Կարծում եմ՝ պետք է անի այն, ինչ ի սկզբանե նպատակադրել էին։ Այսինքն, շարունակել ամեն գնով պայքարը և դրան միացնել իրենց պատգամավորական հնարավորությունները։ 2022 թվականի օգոստոսի 2-ից ընդդիմությունը սահմանադրությամբ իրավունք ունի սկսել վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց։ Չեն անում։ Սահմանադրությունը թույլ է տալիս այդ հնարավորությունը, բայց նրանք այդ հնարավորությունից չեն օգտվում։ Ինչքան էլ ցավալի է ասելը, միգուցե իրենց համար էլ՝ ցավալի լսելը, բայց դա նշանակում է՝ վստահություն հայտնել վարչապետին։

Оппозиция выражает доверие премьер-министру, не инициируя процесс против него. Эдгар Казарян (ВИДЕО)
1 Март, 20:00
Общественный и политический деятель Эдгар Казарян – гость программы «Радар Интервью» в студии Radar Armenia. Он коснулся текущей ситуации во внутриполитической жизни Армении, рассказал о том, что должна делать оппозиция.
- Что сегодня должна делать оппозиция, чего она не делает?
- Я думаю, она должна сделать то, что изначально задумала. Другими словами, продолжить борьбу любой ценой и добавить к ней свои парламентские возможности. Со 2 августа 2022 года оппозиция имеет конституционное право начать процесс выражения недоверия премьер-министру. Однако они этого не делают. Конституция допускает такую возможность, но они ею не пользуются. Как ни больно это говорить, возможно, и им больно это слышать, но это означает выражение доверия премьер-министру.