«Ռուսաստանի քաղաքականության առանցքը Արցախի կոնֆլիկտը չլուծելն է». Նորայր Նորիկյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանը։ Նա անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների և Արցախի հարցի շուրջ տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին։
- ՌԴ ԱԳ նախարարը երկուշաբթի օրը Բաքվում կլինի։ Հատկանշական է, որ այց այցը հաջորդում է մյունխենյան համաժողովին։ Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բանակցային գործընթացում ի՞նչ տեղաշարժ կլինեն։ Ռուսական կողմն ինչպե՞ս կդիրքավորվի։
- Ռուսաստանի վարած քաղաքականությանության առանցքում կոնֆլիկտը չլուծելն է։ Սա է իրենց կոնցեպտը։ Որքան չի լուծվում կոնֆլիկտը, այնքան իրենք պահում են իրենց ազդեցությունը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի, թե Արցախի վրա։ Եթե ամբողջությամբ վերծանենք ռուսական քաղաքականության պատկերցումները Արցախի հակամարտության ներկայիս հանգրվանի վրա, Հայաստանից պահանջում և ակնկալում են, որ ՀՀ քաղաքացիները ազատ ելումուտ ունենան Լաչինի միջանցքով Արցախ, իսկ Ադրբեջանի քաղաքացիները՝ Մեղրիով Նախիջևան, բայց վերահսկողությունն իրականացնեն իրենք։

"The core of Russia's policy is not to resolve the Artsakh conflict., Norayr Norikyan (video)
The guest of the "Radar Conversation" program is the leader of the "Ardar Hayastan" party Norayr Norikyan in the Radar Armenia pavilion. He touched upon the recent developments in Armenian-Azerbaijani relations and the Artsakh issue.
- The Russian Foreign Minister will be in Baku on Monday. It is noteworthy that the Munich Conference follows the visit. What progress will there be in the negotiation process on Armenian-Azerbaijani relations? How will the Russian side be sent?
- The conflict is not resolved at the core of Russia's policy. This is their concept. As long as the dispute is resolved, they will keep their influence on Armenia, Azerbaijan, and Artsakh. Suppose we have deciphered Russian policy on the current milestone in the Artsakh conflict. In that case, they demand that the RA citizens have free access to Artsakh through the Lachin Corridor and Azerbaijani through Meghri to Nakhichevan, but they will exercise control themselves.