«Ռուսաստանի քաղաքականության առանցքը Արցախի կոնֆլիկտը չլուծելն է». Նորայր Նորիկյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Radar Armenia-ի տաղավարում «Radar Զրույց» հաղորդաշարի հյուրն է «Արդար Հայաստան» կուսակցության նախագահ Նորայր Նորիկյանը։ Նա անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների և Արցախի հարցի շուրջ տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին։
- ՌԴ ԱԳ նախարարը երկուշաբթի օրը Բաքվում կլինի։ Հատկանշական է, որ այց այցը հաջորդում է մյունխենյան համաժողովին։ Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների բանակցային գործընթացում ի՞նչ տեղաշարժ կլինեն։ Ռուսական կողմն ինչպե՞ս կդիրքավորվի։
- Ռուսաստանի վարած քաղաքականությանության առանցքում կոնֆլիկտը չլուծելն է։ Սա է իրենց կոնցեպտը։ Որքան չի լուծվում կոնֆլիկտը, այնքան իրենք պահում են իրենց ազդեցությունը թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի, թե Արցախի վրա։ Եթե ամբողջությամբ վերծանենք ռուսական քաղաքականության պատկերցումները Արցախի հակամարտության ներկայիս հանգրվանի վրա, Հայաստանից պահանջում և ակնկալում են, որ ՀՀ քաղաքացիները ազատ ելումուտ ունենան Լաչինի միջանցքով Արցախ, իսկ Ադրբեջանի քաղաքացիները՝ Մեղրիով Նախիջևան, բայց վերահսկողությունն իրականացնեն իրենք։

«Суть политики России заключается не в урегулировании арцахского конфликта». Норайр Норикян (ВИДЕО)
В студии Radar Armenia гостем программы " Радар Интервью " стал председатель партии "Справедливая Армения" Норайр Норикян. Он коснулся последних событий в армяно-азербайджанских отношениях и арцахской проблемы.
- Министр иностранных дел России будет в Баку в понедельник. Примечательно, что визит следует за Мюнхенской конференцией. Какие изменения произойдут в переговорном процессе армяно-азербайджанских отношений? Как будет позиционировать себя российская сторона?
- В основе политики России лежит неурегулированность конфликта. Это их концепция. Чем дольше конфликт не разрешен, тем больше они сохраняют свое влияние на Армению, Азербайджан и Арцах. Если полностью расшифровать идеи российской политики на нынешней вехе арцахского конфликта, то они требуют и ждут от Армении, чтобы граждане Армении имели свободный доступ в Арцах через Лачинский коридор, а граждане Азербайджана - через Мегри в Нахичевань, но контроль они хотят осуществлять сами.