Քննարկվել են Հայփոստի զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են 2020 թվականից հետո Հայփոստի զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Պատասխանատուները նշել են, որ աշխատանքներն ուղղված են եղել ուղղակի փոստային ծառայություններից դեպի ավելի ընդգրկուն ծառայությունների մատուցմանը: Հաշվետու ժամանակահատվածում ստեղծվել է օրինակելի բաժանմունքի մոդելը, 26 փոստային բաժանմունք վերանորոգվել է, հանրային ծառայությունների մատուցման միասնական գրասենյակներ են բացվել Իջևանում, Գյումրիում, առաջիկայում կբացվի նաև Վանաձորում:
Ապահովվել է նաև Հայփոստի ցանցի տեխնիկական հագեցվածությունը, ավելացվել է ավտոպարկը, արդյունքում՝ փոստի փոխանակման ժամկետը կրճատվել է 3 անգամ, տեղի է ունեցել փոստային ծառայությունների թվային տրանսֆորմացիա: Լայնածավալ աշխատանքներ են տարվել միջազգային համագործակցության խթանման ուղղությամբ, ինչի արդյունքում էապես նվազել են դեպի ՌԴ, Եվրոպա և ԱՄՆ փոստային ծառայությունների սակագները:
Մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման նպատակով ներդրվել են Haypost med, Haypost pay և այլ գործիքներ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել Հայփոստի կապիտալ ներդրումներին, որոնք միտված են լինելու փոստային 486 բաժանմունքների վերանորոգմանը, ավտոպարկի թարմացմանը, թվային տրանսֆորմացիայի ամբողջականացմանը:
Խորհրդակցության ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայփոստի շարունակական զարգացումն ապահովելուն ուղղված միջոցառումներին, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է թվային լուծումների գնալու քաղաքականությունը և ընդգծել, որ Հայփոստի խնդիրն է՝ մատուցվող նորանոր ծառայությունների միջոցով նպաստել քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավմանը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Հայփոստը պետք է շարունակի էլեկտրոնային առևտրում ներգրավվելու քայլերը, ինչը թույլ կտա նաև հեռավոր շրջաններում բնակվող մեր քաղաքացիներին առավել դյուրին օգտվել այդ ծառայություններից՝ հաշվի առնելով Հայփոստի բաժանմունքների լայն սփռվածությունը:
Վարչապետը հանձնարարել է գնահատել պետական այն ծառայությունները, որոնք հնարավոր կլինի մատուցել Հայփոստի միջոցով՝ այդպիսով ընդլայնելով վերջինիս գործունեության դաշտն ու նպաստելով ծառայությունների ավելի որակյալ և սեղմ ժամկետներում մատուցմանը:

С премьером Армении обсуждены работы, проводимые в направлении развития «Айпост»
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены проведенные работы по развитию «Айпост» после 2020 года, а также предстоящие программы.
Чиновники отметили, что работа направлена ​​на предоставление более комплексных услуг от прямых почтовых служб. За отчетный период создана модель образцового отделения, отремонтировано 26 почтовых отделений, открыты совместные офисы государственных услуг в Иджеване, Гюмри, в ближайшее время они будут открыты и в Ванадзоре.
Обеспечена техническая оснащенность сети «Айпост», увеличен автопарк, как следствие, в 3 раза сокращен срок обмена почтой, осуществлена ​​цифровая трансформация почтовых услуг. Проведена большая работа по развитию международного сотрудничества, в результате которой значительно снижены тарифы на услуги почтовой связи в Россию, Европу и США.
«Haypost med», «Haypost pay» и другие инструменты были внедрены для повышения качества предоставляемых услуг.
Далее речь шла о капитальных вложениях «Айпост», которые будут направлены на реновацию 486 почтовых отделений, обновление автопарка и завершение цифровой трансформации.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о мерах, направленных на обеспечение непрерывного развития «Айпост», представлен ряд предложений и замечаний.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул курс на использование цифровых решений, подчеркнув, что задача «Айпост» заключается в том, чтобы посредством предоставления новых услуг способствовать улучшению качества жизни граждан. По словам премьер-министра, «Айпост» должна продолжить работу по развитию электронной коммерции, что позволит нашим гражданам, проживающим в отдаленных районах, более легко пользоваться этими услугами, учитывая широкое распространение филиалов «Айпост».
Премьер-министр поручил провести оценку государственных услуг, которые можно будет оказывать через «Айпост», тем самым расширив сферу деятельности последней и способствуя предоставлению более качественных услуг в более короткие сроки.