«Փաստ» օրաթերթը գրում է. Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկում է փոփոխություններ կատարել կառավարության 2014 թվականի ապրիլի 23-ի N 460-Ն որոշման մեջ։
«Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի 7-րդ հոդվածով նախատեսվել է, որ 2026 թվականին շարունակվելու է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ-ում ավանդատու հանդիսացող քաղաքացիների՝ նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը մինչև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված կամ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների մասնակից կամ մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող և հակառակորդի կողմից հողատարածքների գնդակոծման դեպքեր ունեցող՝ Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ համայնքներում 2014 թվականի օգոստոսի 1-ի դրությամբ հաշվառված անձանց, ինչպես նաև կառավարության սահմանած այլ սոցիալական խմբերին՝ կառավարության սահմանած կարգով:
Ներկայում ավանդների փոխհատուցման վճարման հետ կապված հարաբերությունները համապատասխանում են «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված պահանջներին, ըստ որի՝ 2025 թվականին շարունակվում է նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը մինչև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված անձանց, ինչպես նաև կառավարության սահմանած սոցիալական խմբերին։
«Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվել է, որ ավանդի փոխհատուցման վճարումները պետք է շարունակվեն նաև 2026 թվականին՝ փոխհատուցում տրամադրելով նաև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված անձանց:
Նախագծով կարգավորվում է նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրումը նաև մինչև 1944 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ծնված անձանց:
Նախագծի ընդունման դեպքում 2026 թվականի պետական բյուջեի եկամուտները չեն ավելանա, իսկ ծախսերն արդեն իսկ նախատեսված են»։

Какие граждане, имевшие денежные вклады в Сбербанке, получат компенсацию. «Факт»
Ежедневная газета «Факт» пишет: Министерство труда и социальных вопросов предлагает внести изменения в постановление правительства N 460-Н от 23 апреля 2014 года.
Статьей 7 проекта закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год» предусмотрено, что в 2026 году продолжится предоставление компенсации за денежные вклады, внесенные до 10 июня 1993 года в республиканский банк Сбербанка СССР Армянской ССР, гражданам, являющимся вкладчиками в ЗАО «ВТБ-Армения Банк», родившимся до 31 декабря 1944 года включительно, или участникам боевых действий по защите Республики Армения, или лицам, зарегистрированным по состоянию на 1 августа 2014 года в приграничных общинах Республики Армения, где вследствие боевых действий не используются земельные участки и имеют место случаи обстрела территории противником, а также другим социальным группам, установленным правительством, в порядке, установленном правительством.
В настоящее время отношения, связанные с выплатой компенсации вкладов, соответствуют требованиям, установленным статьей 7 закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2025 год», согласно которой в 2025 году продолжается предоставление компенсации за денежные вклады, внесенные до 10 июня 1993 года в республиканский банк Сбербанка СССР Армянской ССР, лицам, родившимся до 31 декабря 1944 года включительно, а также социальным группам, установленным правительством.
Проектом закона «О государственном бюджете Республики Армения на 2026 год» предусмотрено, что выплаты компенсации вкладов должны продолжиться также в 2026 году, предоставляя компенсацию также лицам, родившимся до 31 декабря 1944 года включительно.
Проектом регулируется предоставление компенсации за денежные вклады, внесенные до 10 июня 1993 года в республиканский банк Сбербанка СССР Армянской ССР, также лицам, родившимся до 31 декабря 1944 года включительно.
В случае принятия проекта доходы государственного бюджета 2026 года не увеличатся, а расходы уже предусмотрены».