Ժամկետային զինվորական ծառայության սահմանային տարիքը կարող է դառնալ 37․ «Ժողովուրդ»
«Ժամկետային զինվորական ծառայության սահմանային տարիքը կարող է 27-ից դառնալ 37 տարի: Նմանատիպ օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը։
Առաջարկվում է նաև մինչև 18 տարեկան արական սեռի քաղաքացիների համար ՀՀ քաղաքացիությունը փոխելու համար բազային տուրքը դարձնել 15 մլն դրամ․ սա այն գումարն է, որը 27 տարին լրացած և պարտադիր զինվորական ծառայությունից խուսափած ՀՀ քաղաքացիները կարող են վճարել և ազատվել քրեական պատասխանատվությունից:
Պատգամավորն ընդգծել է նաև, որ մեր երկրում մինչև 18 տարին լրանալը հրաժարվում են ՀՀ քաղաքացիությունից: 2020-2024 թվականների ընթացքում արական սեռի մինչև 18 տարեկան 8721 ՀՀ քաղաքացի հրաժարվել է քաղաքացիությունից»:

Газета «Жоховурд» пишет:
«Возрастной предел срочной военной службы может быть увеличен с 27 до 37 лет. С подобной законодательной инициативой выступил депутат фракции «Гражданский договор» Национального собрания Айк Саргсян.
Также предлагается установить базовый сбор в размере 15 млн драмов для изменения гражданства РА для граждан мужского пола до 18 лет. Это та сумма, которую граждане РА, достигшие 27 лет и уклонившиеся от обязательной военной службы, могут заплатить, чтобы избежать уголовной ответственности.
Депутат также подчеркнул, что в нашей стране до достижения 18 лет многие отказываются от гражданства РА. В период с 2020 по 2024 годы 8721 граждан РА мужского пола в возрасте до 18 лет отказались от гражданства».