«Ռուսական գրքի տունը» Երևանում միջոցառում կկազմակերպի․ «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Մինչ Հայաստանի քաղաքական դաշտը պատրաստվում է հանգստի, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մի մասն արդեն արձակուրդ է վերցրել, Հայաստանում նախատեսվում է ուշագրավ իրադարձություն: Մեր ունեցած տեղեկություններով, օգոստոսի 8-ին Երևանում տեղի կունենա «Հայաստանի և ԵԱՏՄ համագործակցության նոր հորիզոնները. ԲՐԻԿՍ, ՇՀԿ» առաջին միջազգային ֆորումը։
Թերթը պարզեց, որ այդ ֆորումի նախաձեռնողը «Ռուսական գրքի տան» հիմնադիր, Ռուս-հայկական գործարար խորհրդի վարչության նախագահ Մհեր Ավետիսյանն է: Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, ֆորումին նախատեսվում է հազարից ավելի մասնակիցների ներկայություն, այդ թվում՝ արտերկրից:
Նշենք, որ վերջին շրջանում ավելի ու ավելի հաճախակի են դարձել կարծիքները, որ Հայաստանը պետք է ակտիվացնի իր ներգրավվածությունն այնպիսի կազմակերպությունների միջազգային ինտեգրացիոն գործընթացներում, ինչպիսիք են ԲՐԻԿՍ-ը և ՇՀԿ-ն: Հիշեցնենք, որ ԲՐԻԿՍ-ը հինգ երկրների խումբ է, որի անդամ են Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և ՀԱՀ-ը, իսկ ՇՀԿ-ն (Շանհայի համագործակցության կազմակերպություն) եվրասիական քաղաքական, տնտեսական և անվտանգության կազմակերպություն է, որի անդամ երկրներն են Հնդկաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Չինաստանը, Պակիստանը, Ռուսաստանը, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը»:

«Русский Дом Книги» организует мероприятие в Ереване. "Факт"
Газета «Факт» пишет: "Пока политическое поле Армении готовится к отпуску, и некоторые высокопоставленные чиновники уже ушли в отпуск, в Армении планируется знаменательное событие. По нашей информации, 8 августа в Ереване пройдет первый международный форум «Новые горизонты сотрудничества между Арменией и ЕАЭС».  БРИКС, ШОС.
Как стало известно газете, инициатором проведения форума является основатель "Русского дома книги", председатель правления Российско-армянского делового совета Мгер Аветисян. По данным наших источников, на форуме планируется присутствие более тысячи участников, в том числе из-за рубежа.
Следует отметить, что в последнее время все чаще звучат мнения о том, что Армении следует активизировать свое участие в международных интеграционных процессах таких организаций, как БРИКС и ШОС. Напомним, БРИКС — это группа пяти стран, членами которой являются Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР, а ШОС (Шанхайская организация сотрудничества) — евразийская организация в области политики, экономики и безопасности, странами-членами которой являются Индия, Казахстан, Кыргызстан, Китай, Пакистан, Россия, Таджикистан, Узбекистан».