Հայաստանը առաջիկա օրերին ԵՄ անդամության թեկնածու դառնալու հայտ կներկայացնի՞. «Փաստ»
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Նախօրեին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է Եվրամիության անդամության թեկնածու դառնալ ու «շարժվել այն ուղղությամբ, որը Հայաստանի համար կապահովի առավելագույն անվտանգություն»։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, նման հայտարարությունը ավելի շատ անոնս է եղել, քան զուտ տեսակետ: Բանն այն է, որ, մեր իշխանական աղբյուրների փոխանցմամբ, Նիկոլ Փաշինյանն իր կուսակցական «վերնախավին» տեղեկացրել է, որ ինքն իր որոշումը կայացրել է, և առաջիկա օրերին, առավելագույնը՝ մեկ ամսվա ընթացքում Հայաստանը Եվրամիության անդամության թեկնածու դառնալու հայտ է ներկայացնելու:
Մեր հավաստի տեղեկություններով, քպական պատգամավորների մեջ եղել են նաև ընդվզողներ, որոնք նշել են այդ քայլի հնարավոր վտանգների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, նշել է, թե ինչ լինելու է, կլինի, Ռուսաստանից որևէ հույս ու սպասելիք չկա, իսկ Արևմուտքը կարող է անվտանգային երաշխիքներ տալ:
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ, Փաշինյանը հորդորել է պատգամավորներին՝ «գնալ, մտածել, որոշել», թեպետ ակնհայտ է, որ ՔՊ-ում ընդվզողները փոքրամասնություն են կազմում, իսկ մեծ մասը պարզապես «ձեռք է բարձրացնում»՝ հաստատելու Փաշինյանի ցանկացած որոշում: Ի դեպ, «որոշիչ» նիստը նախատեսվում էր երեկ ուշ երեկոյան»:

Подаст ли Армения в ближайшие дни заявку на то, чтобы стать кандидатом на членство в ЕС? "Факт"
Газета «Факт» пишет: Вчера председатель Национального собрания Ален Симонян заявил, что Армения готова стать кандидатом на членство в ЕС и "двигаться в том направлении, которое обеспечит максимальную безопасность Армении".
По мнению газеты "Факт", такое заявление было скорее анонсом, чем просто точкой зрения. Дело в том, что, по данным наших официальных источников, Никол Пашинян сообщил своей партийной "элите", что принял решение, и в ближайшие дни, максимум в течение месяца, Армения подаст заявку на то, чтобы стать кандидатом на членство в Евросоюзе.
По нашим достоверным данным, среди депутатов ГД были и бунтовщики, которые указывали на возможную опасность этого шага. Никол Пашинян, однако, отметил, что будет, то будет и что от России нет никаких надежд и ожиданий, а Запад может предоставить гарантии безопасности.
По словам нашего собеседника, Пашинян призвал депутатов «пойти, подумать, решить», хотя очевидно, что повстанцы в ГД составляют меньшинство, и большинство просто «поднимает руку», чтобы одобрить любое решение Пашиняна. Кстати, "решающее" заседание планировалось вчера поздно вечером"