Իշխող ուժը ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց չի քննարկում. «Հրապարակ»
Իշխանությունն այս պահին ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց չի քննարկում, չնայած այն բանին, որ տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական դաշինքը, ՔՊ-ականների պնդմամբ, անգործություն է ցուցաբերել իր անդամ երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու անվտանգությունը պահպանելու հարցում։ Անվտանգային ոլորտի դաշնակիցներից մշտապես բողոքող Նիկոլ Փաշինյանը, երկու օր առաջ Եվրոպական խորհրդարանի առջեւ ունեցած ելույթում ներկայացնելով 2020-ից այս կողմ ստեղծված իրավիճակը, առանց Ռուսաստանի անունը տալու, հայտարարեց․ «Մեր անվտանգային ոլորտի դաշնակիցները ոչ միայն չեն օգնել արտաքին ագրեսիայի ժամանակ, այլեւ Հայաստանում իշխանափոխություն անելու հրապարակային կոչեր են հնչեցրել»։
Իշխող ուժի ներկայացուցիչ՝ պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը, ով ղեկավարում է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը, «Հրապարակ»-ի հետ զրույցում հիշեցնում է՝ ՀԱՊԿ-ն չմիջամտեց, երբ իր անդամ երկրի՝ Հայաստանի սուվերեն տարածքները պահելու խնդիր առաջացավ։
Բողոքներից գործնական դաշտ մտնելը ենթադրում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը հող է նախապատրաստում տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական դաշինքից դուրս գալու համար, որի անհրաժեշտությունը տեսնում է, օրինակ, իշխող ուժի մեկ այլ ներկայացուցիչ՝ պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Մելքոնյանը։ «Մենք կա՛մ ՀԱՊԿ-ից պետք է դուրս գանք, կա՛մ էլ մեր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին դադարեցնենք»,- ասել էր նա։
Սարգիս Խանդանյանը վստահեցնում է՝ «ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց այս պահին թիմի ներսում չի քննարկվում», թեեւ ՀԱՊԿ-ի աշխատանքն անարդյունավետ է համարում։ «Հայաստանը դիմեց ՀԱՊԿ-ին, սակայն դաշինքը չմիջամտեց եւ քաղաքական դիրքորոշում չհայտնեց այն մասին, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք է օկուպացվել։ Այս իմաստով ես արդյունավետ չեմ համարում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքը, եթե արդյունավետ լիներ, կարձագանքեր։ Ինչ վերաբերում է անդամակցությանը, ապա բազմիցս ենք ասել, որ ՀԱՊԿ-ն է կարծես թե իր ներկայությունը Հայաստանից հետ քաշել»,- ասաց արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը։
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը չցանկացավ խոսել հայ-ռուսական հարաբերությունների դիվանագիտական ճակատում տեղի ունեցող փոխհրաձգությունից։ Նա խուսանավեց հարցից՝ արդյո՞ք Հայաստանի ղեկավարի՝ արեւմտյան հարթակներում ունեցած հակառուսական ելույթները բացասաբար չեն ազդում հայ-ռուսական հարաբերությունների վրա։ «Դա իմ կոորդինացիայի տակ չէ, դրա համար չեմ կարող մանրամասն այդ հարցին պատասխանել, ինչ վերաբերում է ՀԱՊԿ-ին, ապա այդ կառույցի վերաբերյալ բազմիցս հայտարարել ենք մեր դիրքորոշումը»,- մեզ հետ զրույցում նշեց Հովհաննիսյանը։

Правящая власть не обсуждает вопрос выхода из ОДКБ. «Грапарак»
На данный момент правительство не обсуждает вопрос выхода из ОДКБ, несмотря на то, что региональный военно-политический альянс, по мнению членов ГД, проявил бездействие в сохранении территориальной целостности и безопасности своей страны-члена. Никол Пашинян, который постоянно жалуется на своих союзников в сфере безопасности, в своем выступлении перед Европарламентом два дня назад представил ситуацию 2020 года, не назвав Россию, но заявив: «Наши союзники в сфере безопасности не только не помогли во время внешней агрессии, но и выступили с публичными призывами к смене власти в Армении».
Представитель правящей власти, депутат Саргис Ханданян, возглавляющий комитет НС по внешним связям, в беседе с "Грапараком" напоминает, что ОДКБ не вмешалась, когда встал вопрос о сохранении суверенных территорий ее страны-члена - Армении.
Выход из протестного поля на практическое поле подразумевает, что руководство Армении готовит почву для выхода из регионального военно-политического альянса, необходимость которого видит, например, другой представитель правящей власти, член Комитета по обороне и безопасности Гагик Мелконян. "Мы должны либо выйти из ОДКБ, либо прекратить наше членство в ОДКБ", - сказал он.
Саргис Ханданян уверяет, что "вопрос выхода из ОДКБ в настоящее время не обсуждается внутри команды", хотя он и считает работу ОДКБ неэффективной. "Армения обратилась в ОДКБ, но альянс не вмешался и не выразил политическую позицию о том, что суверенная территория Армении оккупирована. В этом смысле я не считаю работу ОДКБ эффективной, если бы она была эффективной, она бы отреагировала. Что касается членства, то мы неоднократно говорили, что ОДКБ, похоже, вывела свое присутствие из Армении", - заявил председатель комитета по внешним связям.
Заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Оганесян не пожелал говорить о перепалке, происходящей на дипломатическом фронте армяно-российских отношений. Он уклонился от вопроса, не оказывают ли антироссийские выступления лидера Армении на западных площадках негативное влияние на армяно-российские отношения. "Это не в моей координации, поэтому я не могу подробно ответить на этот вопрос, что касается ОДКБ, то мы неоднократно излагали свою позицию по этой структуре", - отметил в беседе с нами Оганесян.